První den eurovoleb: Vlažný zájem voličů!

Volby do europarlamentu, v nichž Češi vybírají 22 europoslanců, v první den mnoho voličů nenalákaly. Pokud by to tak šlo i v sobotu od 8 do 14 hodin, přišla by jen třetina voličů.
Do volebních místností našla cestu podle odhadů jen necelá pětina z více než osmi milionů oprávněných voličů.
Podobná byla situace před pěti lety v prvních českých eurovolbách; také tehdy přišla v první den hlasovat podle odhadů pětina voličů, celková účast se nakonec vyšplhala na 28,3 procenta. Ke sněmovním volbám v roce 2006 přišlo téměř 65 procent voličů, přičemž první den podle odhadů odvolily dvě pětiny lidí. Nízký volební zájem obvykle nahrává stranám se silným voličským zázemím.
Mirek Topolánek (ODS) a Jiří Paroubek (ČSSD). Oba shodně v džínách a kožených bundách odvolili mezi prvními.
Sebejistý Topolánek o vítězství ODS ještě nepochyboval a slabá účast ho netrápila. Naopak. „Pokládám to za nebývalý úspěch a znamenalo by to, že jsme si trošku vylízali rány a zacelili ty jizvy po prohraných volbách na podzim a že jsme zpátky,“ řekl Topolánek. Za výhru by prý považoval sedm křesel a dodal, že už jen kvůli nebývale agresivní kampani sociálních demokratů by lidé měli přijít volit.
Nadšen ostrou kampaní nebyl ani exprezident Václav Havel, který také k volbám dorazil mezi prvními. „Ale to patří k demokracii. Všichni mají právo se ozvat, i potomci,“ řekl Havel. Ve vítězství ČSSD věřil i její předseda Paroubek. To ale jen v případě, že by podle Paroubka dorazilo na 40 procent voličů. Euroskeptický prezident Václav Klaus, který eurovolby považuje za zbytečné, přesto volit půjde, ale až v sobotu.
V těchto volbách nezvítězí totiž žádné politické strany. Jen pár trafikantů dostane své zlaté trafiky...