Klaus: Lukašenkovi na summitu EU ruku nepodám!

Václav Klaus a Alexandr Lukašenko
Václav Klaus a Alexandr Lukašenko  (Autor: ČTK, Jiří Černohorský)
Autor: ČTK - 
17. dubna 2009
18:06

Pokud za Bělorusko přijede do Česka na summit EU a východního partnerství prezident Alexandr Lukašenko, hlava českého státu Václav Klaus mu nepodá ruku a nepřijme ho ani na Pražském hradě.

Oznámil to v pátek Klausův mluvčí Radim Ochvat. Klause podle něj pozvánka pro Bělorusko "poněkud" překvapila. "Prezidenta překvapuje dvojí morálka, která je používána, a sděluje, že panu Lukašenkovi ruku nepodá a na Pražském hradě jej přijímat nebude," uvedl ve sdělení Hrad.

Účast Lukašenka na summitu partnerství, což je program spolupráce EU pro šest postsovětských zemí včetně Běloruska, česká diplomacie zatím nepotvrdila.

Podle české diplomacie bylo pozvání konzultováno s ostatními členskými státy EU, která se také v poslední době rozhodla k dialogu s touto zemí. Unie loni v říjnu zmírnila část sankcí, uvalených už dříve na represivní režim. Pozvánku posvětil odstupující premiér Mirek Topolánek, který bude summit vést jako zástupce předsedajícího státu EU, řekla z Minsku telefonicky mluvčí české diplomacie Zuzana Opletalová.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg dnes za EU předal v Bělorusku pozvánku na summit, který se bude konat 7. května. Zahraniční média píší, že byl pozván autokratický prezident Lukašenko.

Česká diplomacie řekla, že pozvání je určeno Bělorusku, které samo rozhodne, koho vyšle. "V brzké době očekáváme sdělení, kdo přijede," dodala Opletalová.

Dosud není jasné, jak se do akce zapojí Hrad. Podle neoficiálních informací se uvažovalo například o tom, že by Klaus mohl uspořádat společenské setkání s večeří pro účastníky summitu.

Schwarzenberg si myslí, že přístup EU vůči Bělorusku je správný a doufá, že tato země, kritizována za pošlapávání lidských práv, přistoupí k demokratizačním krokům. "Velice v to doufám. EU nastoupilo (vůči Bělorusku) správnou cestu a doufáme, že v tom budeme pokračovat." uvedl v České televizi ministr.

Podle něj Bělorusko potřebuje například hospodářskou pomoc, asistenci v ustanovení právního státu, občanské společnosti, v zakotvení svobody občanů i opozice či v dialogu opozice s vládou.

Neziskové organizace uvádějí, že EU musí běloruské politiky nadále upozorňovat na lidská práva. Česká republika je dlouhodobým kritikem poměrů v Bělorusku a hlavně kontroverzního Lukašenka. Například v roce 2002 česká vláda jako hostitelka summitu NATO odmítla udělit běloruskému prezidentovi vízum k cestě do Prahy na toto vrcholné setkání.

Východní partnerství tvoří vedle Běloruska Ukrajina, Gruzie, Moldavsko, Arménie, Ázerbájdžán, má je přiblížit Evropské unii a motivovat k reformám. Na pražském summitu bude program a projekty odstartovány. Kvůli kritice své země Lukašenko dříve naznačil, že se i v případě pozvánky summitu nemusí účastnit.

evolucius ( 18. dubna 2009 02:00 )

Pozor na ta okázalá gesta...ať z toho neni zase nějaká mezinárodní ostuda...už takhle jsme zase k smíchu...vše je otázkou úhlu pohledu...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa