Exekutoři v Chomutově proti očekávání dávky nezabavovali

Exekutoři v pondělí v Chomutově sociální dávky nezabavovali. Lidé čekající od rána u magistrátu ve frontě na peníze tak měli mnohem veselejší náladu než minulé úterý, kdy exekutoři zabavili asi 100 dlužníkům téměř všechny peníze.
V předchozím případě, kdy byly exekutoři přítomni vyplácení sociálních dávek, asi 100 lidem celý příspěvek zabavili a poté jim ponechali zhruba 1000 korun. Město chce exekucemi tvrdě postupovat proti nepřizpůsobivým občanům, kteří navíc dluží.
Tisková mluvčí ministra pro lidská práva a národnostní menšiny Lejla Abbasová a vedoucí sekretariátu Rady pro lidská práva Lucie Otáhalová (vpravo) přijely 23. února do Chomutova. | čtk
Tisková mluvčí ministra pro lidská práva a národnostní menšiny Lejla Abbasová a vedoucí sekretariátu Rady pro lidská práva Lucie Otáhalová (vpravo) přijely 23. února do Chomutova. V místnosti výdeje sociálních dávek, kde je minulý týden dlužníkům města odebíral exekutor, se prokázaly pověřením od ministra Michaela Kocába k monitoringu situace.
"Nevím, zda město ustoupilo tlaku médií, která zveřejnila nesouhlasná stanoviska ministerstva, ombudsmana a dalších organizací, jež postup města kritizovali jako nezákonný. Možné ale také je, že město chce v exekucích i nadále pokračovat, jen v jiném termínu," řekla novinářům mluvčí ministra pro lidská práva a menšiny Lejla Abbasová, která přijela do Chomutova činnost exekutora monitorovat.
"Jsem moc ráda, že mě dnes exekuce nepostihla. Nemohla bych totiž zaplatit nájem 12.000 korun," řekla ČTK asi padesátiletá žena ve frontě na dávky.
Vysvětlit exekutorovi, že zabavování dávek v hmotné nouzi není v souladu se zákonem, se chystala i Petra Šachová z organizace Člověk v tísni. "O zásah nás požádali naši místní terénní pracovníci. Chtěli jsme prošetřit, jakým způsobem exekutor postupuje. Zjistili jsme však, že dnes exekutor na magistrátu není," doplnila.
Kontrolu, která má prověřit postup exekutora, pošle do Chomutova i ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, odebírání peněz po výplatě sociálních dávek považuje za nešťastné. Podle zástupkyně ombudsmana Jitky Seitlové je odebírání peněz v rozporu s ústavou.
Město však kritiku odmítá, za zákonný označili postup Chomutova i někteří právníci.
Proti jedincům i rodinám neplnícím si své povinnosti se město rozhodlo postupovat tvrdě a nekompromisně, k přijatým opatřením patří kromě uvalení exekuce na dlužníky i vystěhování neplatičů do ubytoven. V pátek začali sociální pracovníci magistrátu za doprovodu majitelů bytů a strážníků kontrolovat byty neplatičů nájemného či rodin, které obývají byt neoprávněně.
Dobrý den. Vážení spoluobčané: myslím si že,to cose v tomto státu dějě je velká hovadina.vždit to může potkat každýho,stratíš práci a co tet??Já jsem rom a nezastávám se dlužníkům ale?? jsou mezi vámi taky dost dlužníků a na sociálce a nemakaj..jo a proč pivka píše takový nesmysli ,,se zamyslete lidi,každý říkáte že na nás zákony neplatěj??ale platěj..proč si tak vymýšlíte?proč bych mněl opustit čr?jo já zapomněl vždit sem cikan tmavý pleti!!!!!!!!!!!!!!!!