Sobotka vyzval kongres ODS k jednotě

Přemysl Sobotka
Přemysl Sobotka  (Autor: Jiří Hadač, Zbyněk Pecák)
Autor: ČTK - 
6. prosince 2008
15:54

K jednotě a tvrdé otevřené diskusi vyzval své spolustraníky na sobotním jednání 19. kongresu ODS předseda Senátu Přemysl Sobotka.

Cestou k úspěchu podle něj není zakládání nových pravicových uskupení a ODS i celá pravicová politika by tvrdě zaplatila za jakýkoliv pokus o rozbití strany, ať už by jej inicioval kdokoliv. Sobotka také ostře varoval před sociální demokracií Jiřího Paroubka.

Prezident Václav Klaus dnes na kongresu oznámil, že se vzdává funkce čestného předsedy ODS neboť má prý dlouhodobé potíže identifikovat se s celou řadou postojů strany. Prezident dal v minulém týdnu navíc najevo, že by mohl podpořit některý zcela nový euroskeptický politický subjekt.

Podle Sobotky je ODS ve složité situaci, neboť proti ní stojí dvě levicové strany. KSČM, která tvoří "bohužel" jazýček na politických vahách, a "mnohem nebezpečnější" ČSSD, která je podle předsedy Senátu stranou "komunistického střihu".

"Tato strana sice nevyznává marxistickou ideologii, halasně se hlásí k EU a uznává volný trh, i když ve velice svérázné či pokřivené podobě. Dominantní roli v ní však hrají lidé, kteří na minulém komunistickém režimu úspěšně parazitovali," upozornil Sobotka.

Obě tyto strany i přes své rozdíly podle Sobotky spojuje "zášť a závist vůči úspěšnějším, sentimentální vzpomínky na Husákovu éru, naprostá neodpovědnost k budoucnosti vlastní země a neochota přijímat podíl odpovědnosti na mezinárodní bezpečnosti".

ODS má nejvyšší čas na tuto situaci aktivně reagovat, pokračoval předseda Senátu. "Je třeba se spojovat s dalšími demokraty, spolupracovat i zakládat další občanské iniciativy a burcovat občany z letargie. "Cestou k úspěchu však určitě není zakládání nových pravicových politických stran. Tyto snahy oscilují mezi naivitou a zradou ve stylu nám všem známého sarajevského atentátu z roku 1997," zdůraznil Sobotka. V roce 1997 se část členů ODS pokusila sesadit tehdejšího předsedu Klause a po neúspěchu ze strany odešla a založila nyní neparlamentní Unii svobody.

Po vystoupení předsedy horní parlamentní komory začala politická diskuse. Už v úvodu bylo přihlášeno 64 vystupujících. Část senátorů ODS chtěla, aby byla neveřejná, a to kvůli debatě o lisabonské smlouvě. Širší vedení strany ale žádost nevyslyšelo.

Video se připravuje ...
Další videa