Klaus napadal Lisabonskou smlouvu

Autor: ČTK, jos - 
25. listopadu 2008
11:31

ONLINE: Ústavní soud zjišťoval, zda je Lisabonská smlouva v souladu s českým právem. Na místě byl i prezident Václav Klaus. K budově soudu dorazili také členové radikální Národní strany.

AKTUALIZOVÁNO V 11:43: Soud se musí poradit. Další jednání je odročeno na zítřek (na středu) na desátou hodinu dopolední.

AKTUALIZOVÁNO V 11:43: Soud končí dokazovací část jednání. Klaus je z toho deprimován a napadl ústavní soudce, že dosavadní jednání nebylo dostatečně vážné. Klaus prosí Ústavní soud, aby rozhodl, že smlouva není v souladu s Ústavou ČR.

AKTUALIZOVÁNO V 11:27: Krátce hovořil předseda Sněmovny Miloslav Vlček. Odkázal ale pouze na své písemné vystoupení a předal slovo Alexandru Vondrovi.

AKTUALIZOVÁNO V 11:22: Klaus je rád, že slyšení u Ústavního soudu probíhá veřejně a že občané ČR jsou u toho.

AKTUALIZOVÁNO V 11:10: Klaus tvrdí, že Lisabonská smlouva ohrozí svrchovanost ČR a omezí například i Ústavní soud. Prezident vyjmenovává články Lisabonské smlouvy, které útočí na svrchovanost Česka.

AKTUALIZOVÁNO V 11:04: Po přestávce se ujal řeči prezident Václav Klaus a tvrdí, že Lisabonská smlouva je v rozporu s Ústavou ČR. A také dodal, že Lisabonská smlouva oslabí rozhodování naší země v EU.

AKTUALIZOVÁNO V 10:40: Pavel Rychetský vyhlásil patnáctiminutovou přestávku v soudním jednání.

AKTUALIZOVÁNO V 10:31: Před soudem mluví předseda Senátního výboru pro záležitosti EU Luděk Sefzig. Vysvětluje, proč stanula Lisabonská smlouva před Ústavním soudem. A připomíná, že podobnému procesu je vystavena smlouva i v Německu.

AKTUALIZOVÁNO V 10:19: Senátor Jiří Šneberger vysvětluje, proč se Senát ČR obrátil s Lisabonskou smlouvou na Ústavní soud. Sporná je podle něj například otázka Listiny základních práv v EU.

AKTUALIZOVÁNO V 10:19: Na závěr své řeči soudce Güttler uvedl, že Lisabonská smlouva v celém svém rozsahu je v souladu s ústavním pořádkem České republiky. Vstupní část soudního stání je tak uzavřena.

AKTUALIZOVÁNO V 9:18: Soudce Vojen Güttler čte materiál vypracovaný Senátem, ve kterém srovnává Ústavu ČR a Lisabonskou smlouvu - porovnává mezinárodní smlouvy a zákony České republiky. Také doplňuje celou historii Lisabonské smlouvy a vztah vlády ČR k tomuto dokumentu.

AKTUALIZOVÁNO V 9:17: Rokování o smlouvě, jež má změnit fungování Evropské unie, začalo v 09:00, patnáctka ústavních soudců je kompletní.

75% lidí neví, co je to Lisabonská smlouva! Čtěte zde!

Co je tzv. Lisabonská smlouva?

V zaplněné jednací síni jsou také známé tváře, například potomek šlechty František Oldřich Kinský, jenž se neúspěšně domáhá vydání rozsáhlého souboru nemovitostí zabaveného po druhé světové válce.

Podle některých odpůrců Lisabonské smlouvy může tento dokument dopadnout i na Benešovy dekrety a některé restituční spory. Kinský přišel společně s Girolamem Giormanim z Hnutí na obranu majitelů realit, jenž je bojovníkem proti regulovanému nájemnému. Dostavil se také europoslanec Vladimír Železný.

AKTUALIZOVÁNO V 9:15: Prezident republiky usedl vedle svého tajemníka Ladislava Jakla. Po prezidentově levici sedí předseda Sněmovny Miloslav Vlček, který Lisabonské smlouvě fandí.

AKTUALIZOVÁNO V 8:45: Mezi demonstranty proti smlouvě bylo sedm členů Národní strany a tři zástupci uskupení Právo a Spravedlnost. Krátce před příjezdem prezidenta Václava Klause je policie vyzvala, aby místo opustili. Protestující to odmítli.

"Zákon zakazuje shromažďování do vzdálenosti 100 metrů od Ústavního soudu," řekl ředitel brněnské policie brněnské policie Martin Kotlan. Protestující vyzval, ať projdou na vedlejší chodník, který sice není tak daleko, ale tuto vzdálenost by policie tolerovala. Když to demonstrující odmítli, policie je oddělila od schodiště k soudní budově. Strážci zákona je upozornili, že páchají přestupek, který s nimi budou dodatečně řešit.

Protestující před budovou rozvinuli transparent odmítající smlouvu. Národní strana podle své předsedkyně Petry Edelmannové podporuje Klause v jeho pohledu na Lisabonskou smlouvu. "Je to zcela zbytečný dokument. Euroústavu ani podobný doklad Evropská unie nepotřebuje," řekla.

Klaus má stejný názor jako radikálové

Do Brna se rozjelo hned několik politiků, aby vyjádřili svůj názor. Proti smlouvě předloží argumenty prezident Václav Klaus i místopředseda Senátu za ODS Jiří Šneberger.

Za smlouvu bude naopak orodovat ministr pro evropské záležitosti Alexandr Vondra a předseda Sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD).

Video se připravuje ...
Další videa