Novinky v Občanském zákoníku: Jak vydědit nevěrnou manželku?

Vydědit můžete kohokoliv – nezvedené děti, nevěrného manžela(ku), nesnesitelné příbuzné. Pokud ale vkládáte naděje do další generace, uvažte, jak vydědění provedete. Vnuky totiž za chyby svých dětí trestat nemusíte!
Potomci jsou nepominutelní dědici, kterým náleží povinný díl pozůstalosti. Potomky jsou ale jak děti, tak vnuci, pravnuci atd... Pokud tedy chcete jednu z těchto generací přeskočit – čili vydědit – musíte tak řádně učinit. Do závěti tak můžete například uvést: »Mou poslední vůlí je, aby z dědictví by vyloučen syn Karel, ale jeho dvě dcery Anna a Kateřina nikoliv.«
Kdo s koho
Zákon však pamatuje i na případ, že zůstavitel (ten, po kterém se dědí), takovou větu výslovně nenapíše a svého syna či dceru vydědí. Jak to bude s vnuky? „Jestli se vydědění bude vztahovat na potomky, záleží na tom, kdo dříve zemře. Ten princip by se dal nazvat závod se smrtí,“ říká právník Pavel Novák. Zákon totiž stanoví, že přežije-li vyděděný potomek zůstavitele, nedědí ani potomci vyděděného. Ale pokud vyděděný syn či dcera zemřou dříve než příbuzný, který je vydědil, jejich děti mají na dědictví nárok.
To se tak může zdát jenom těm co jsou jíní přečíst celý článek