Vydědili vás? Braňte se! Pozor, příručka již dnes v Blesku zdarma!

Novinkou platnou od letošního roku je, že důvod vydědění nemusí být uveden. To zákon dříve výslovně požadoval. Pokud ale chcete předejít hádkám nad dědictvím, raději to udělejte. Vyděděný člen rodiny se totiž může proti vydědění bránit!
Pokud máte pocit, že jste nic závažného svému příbuznému neprovedli, a přesto vás vydědil, braňte se. Soudu však musíte doložit důkazy. „Důkazní břemeno leží na vyděděném a důkazy budu záviset na tom, jaký důvod vydědění byl uveden,“ vysvětluje právník Pavel Novák.
Jenže, pokud zůstavitel (ten, po kterém se dědí) žádný důvod neuvedl, je vyděděný »na koni«! Má totiž právo na tzv. povinný díl, ledaže by se proti němu prokázal zákonný důvod vydědění.
„To vlastně znamená, že k vydědění bez uvedení důvodu se nepřihlíží. Jeho ale existence dává ostatním dědicům možnost, aby prokázali, že vydědění je oprávněné,“ upozorňuje Novák. V tomto případě, ale důkazy musí shromažďovat dědici, kteří chtějí vydědění svého »nepohodlného příbuzného« prosadit!
Příručka Vydědění vyšla DNES zdarma s deníkem Blesk.

odporné proč? Děti mého příbuzného se s otcem celý život na popud matky nestýkají a ani stýkat nechtějí. Proč by tedy měli dědit?