Otec Občanského zákoníku na chatu: Lze dětem upřít dědictví?

Stovky lidí se včera obrátily na hlavního tvůrce nového občanského zákoníku, prof. Karla Eliáše (58). Není se čemu divit. Vše je jinak: dědictví, adopce i řešení sousedských neshod…
Záběr témat v novém zákoníku je opravdu široký, obsahuje totiž neuvěřitelných 3081 paragrafů. Svým obsahem nás provází vlastně od narození až do smrti. „Právní norma ale staví na zdravém selském rozumu,“ uklidňuje Eliáš, který on-line chat absolvoval vůbec poprvé – a to právě se čtenáři Blesku a Blesk.cz.
Kritici zákoníku vyčítají znovuzavedení archaismů, jako je například vypuditel, sňatečný obřad a pachtýř, a také to, že zcela zahltí soudy. Na druhou stranu i skeptici přiznávají, že by měl přinést více spravedlnosti a ochrany slabších, což dosavadním normám často chybělo.
Výměna bytu
Nový občanský zákoník již nezná výměny bytů. Jak se bude řešit vysoké nájemné, když nebudeme moci byt vyměnit např. velký za menší v Praze? Městské části v Praze od ledna 2014 nebudou povolovat výměny a to právě s odkazem na nový OZ! (Petra)
Nový občanský zákoník sice nemá výslovné ustanovení o možnosti výměny pronajatých bytů, ale to neznamená, že by taková výměna nebyla možná. Podstatné je, že výměna bytů není zakázána. Pokud s výměnou bytů budou souhlasit dotčení nájemci i pronajímatelé, zákon dohodě o výměně bytů nebrání.
Spory z minula
Prodlouží-li se nevyřešený spor do účinnosti nového občanského zákona, podle čeho se řeší? (Kamila)
Podle § 3028 nového občanského zákoníku platí, že nepůsobí nazpět. Byl-li tedy spor zahájen před 1. lednem 2014, týká se práv a povinností vzniklých před účinností nového zákoníku, a proto se bude řešit podle dosavadních zákonů, např. podle starého občanského zákoníku, nebo podle obchodního zákoníku atd.
Zelené zlo
30 cm od zadní části mého domu a mé zdi soused vysadil túje. Jsou přímo narostlé na mé zdi i mém domě, dnes jsou vysoké tak 2,5 metru. Nedostanu se k mému domu a vlhne mi zeď ze vnitřku. Je možné s těmi tújemi něco udělat? (Viktor)
Samozřejmě s tím lze něco dělat. Můžete vyzvat souseda, aby přestal ohrožovat vaše vlastnictví, a pokud to v přiměřené době neučiní, můžete proti tújím zasáhnout sám a odstranit vše, čím do vašeho vlastnictví zasahují.
Peníze doktorům
Chtěla bych se zeptat, jak postupovat, pokud jako klient domova pro seniory chci, aby po mé smrti domov obdržel z mého majetku 100 000 Kč za to, jak se o mě dobře starají. (Marta)
Dobrý den, paní Marto. Nový občanský zákoník (§ 1493) vyžaduje pro tento případ formu notářského zápisu.
Malý dědic
Mohou manželé udělat závěť tak, aby dědil vždy pouze vdovec a ne děti? (Jitka)
Pokud manželé pořizují závěti, musí pořídit každý závěť sám. Společná závěť manželů nebyla možná dosud a není možná ani podle nové právní úpravy. Ohledně dětí je to trochu složitější. Dítě bylo podle starého zákoníku nepominutelným dědicem a je jím i nadále. Rozdíly proti staré úpravě jsou především tyto: Nový zákoník zmenšil podíl, který dítě jako dědic musí z dědictví dostat (je li nezletilé, pak 3/4, je-li zletilé, pak 1/4 zákonného podílu). Kromě toho se zákonný dědic může ještě za zůstavitelova života práva na dědictví zřeknout, což dosud nebylo možné. Zcela vyloučit vlastní dítě z práva na dědictví lze jen pomocí vydědění.
Tátovy dluhy
Otec nadělal velké dluhy na neplacení nájmu. Jak to bude v případě jeho smrti? (Pavel)
Dobrý den, stejně jako tomu bylo dosud, tak i podle nového zákoníku může dědic dědictví odmítnout.
Chcete mě?
Bude možná adopce dospělých dětí? Mám dvě nevlastní plnoleté děti a ráda bych je adoptovala. Děkuji za odpověď. (Petra)
Máte pravdu, že nový občanský zákoník umožňuje osvojení zletilé osoby – stejně jako to bylo možné u nás dříve a jak je to možné v zahraničí. Osvojení zletilé osoby se u nás zakázalo v roce 1949 s odůvodněním, že stát si nepřeje vytvářet touto cestou rodinu »jako kapitalistickou buňku«.