Účastníci soutěže budou mít za úkol co nejrychleji odpovědět na deset až 15 otázek, které se budou týkat například spoření, inflace, dluhů či kybernetické bezpečnosti. Organizátoři připraví kvízové otázky v rodném jazyce dětí na internetové platformě Kahoot!. Na odpovědích bude moct spolupracovat celá třída základní školy nebo víceletého gymnázia s žáky ve věku mezi 13 a 15 roky. Na internetu se děti mohou pomocí testů na soutěž předem i připravovat.

Soutěž má dvě kola, nejdříve národní, potom evropské. V loňském roce se do ní zapojilo více než 42.000 školáků z 30 zemí. "Šampionem prvního ročníku se stala základní škola z Polska. Českou republiku reprezentovali zástupci vítězné třídy národního kola ze základní školy Jeseniova v Praze," řekla vedoucí projektu finančního vzdělávání České bankovní asociace Helena Brychová.

Kromě samotné soutěže se v evropském týdnu peněz uskuteční v řadě evropských zemí i další vzdělávací aktivity a setkání. Více informací je také na webu.

Podle průzkumů je finanční gramotnost Čechů spíše průměrná. V posledních letech je přitom tématu finančního vzdělávání věnována poměrně velká pozornost, a to jak v médiích, tak ve školách či rodinách.

Samotný pojem finanční gramotnost není pevně definován. Obecně se pod ním rozumí soubor znalostí a dovedností, které člověku umožňují rozumět financím a správně s nimi zacházet v různých životních situacích.