Dnes schválené smlouvy se týkají pozemku nad městskou částí parkoviště, který si Valatrans od města pronajme. "Je to obdélník v prostoru mezi zamýšlenou galerií a věžovým domem," uvedl Růžička. Firma bude městu platit pět let nájemné ve výši 80.000 korun ročně, poté jednorázově v rámci zřízení práva stavby zaplatí 1,4 milionu korun.

"V pěti letech tak dostaneme cenu, kterou bychom dostali, kdybychom to společnosti prodali," uvedl místostarosta Tomáš Pifka (STAN).

Firma chce v lokalitě výhledově postavit jednopodlažní objekt, není v něm vyloučen gastro provoz. Nájem města trvá 50 let, poté bude stavba za polovinu tržní ceny převedena do majetku města.

Stavba obchodní galerie měla podle původních plánů již začít, letos v lednu však podal spolek Vsetínské fórum, jehož členy jsou zastupitelé města Michal Berg a Tomáš Husa, odvolání proti územnímu rozhodnutí. Namítali, že obchodní galerie bude stínit okolním budovám a že je v ní naprojektováno málo parkovacích míst. Námitkou se podle Růžičky zabývalo ministerstvo pro místní rozvoj, které jí nevyhovělo. "Krajský úřad Zlínského kraje odvolání zamítl a potvrdil rozhodnutí vsetínského stavebního úřadu," uvedl již dříve Růžička.

Projednáním připomínek se však stavba zdržela, Valatrans pak městu sdělil, že může od projektu odstoupit. Městu by to však zkomplikovalo vlastní investici, ohrozilo by to také navazující rekonstrukci nádraží. Na začátku listopadu zastupitelé Vsetína schválili smlouvu o společné investici města a společnosti Valatrans, která se týká úpravy prostoru před vlakovým nádražím.

"Dnes schvalované smlouvy byly tím posledním, co společnost Valatrans podmiňovala, abychom domluvili a vyjasnili proto, aby se definitivně vrátili k záměru takzvané velké varianty. My jsme dlouhodobě deklarovali, že usilujeme o velkou variantu především z toho důvodu, že nám umožní prostorové řešení nového nádraží a věřím, že bude pro město příjemnější," řekl ČTK Růžička. Podle jeho slov by veškeré smlouvy mezi městem a investorem měly být podepsány do několika dnů. Stavební práce by mohly podle počasí začít již na začátku příštího roku, zahájí je město přeložkami inženýrských sítí.