Tělocvičnu, která by u Základní školy s polským jazykem vyučovacím Gustawa Przeczka měla stát do konce příštího roku, budou využívat i žáci sousední české Jubilejní Masarykovy základní školy. Třinecká starostka Věra Palkovská (SNK) ČTK řekla, že celou stavbu, která přijde na více než 50 milionů korun, zaplatí město. Školy podle ní na novou tělocvičnu čekaly už dlouho.

Starostka dodala, že projekt tělocvičny je zpracován v systému BIM (Building Information Modeling) podle nové metodiky modelování staveb, která do budoucna umožní i její mnohem efektivnější provoz.

Na základní kámen oldřichovické školy z roku 1906 s uloženou schránkou se přišlo náhodou při zateplování budovy. Ve škole se začalo učit v roce 1908. Při dnešním otevření schránky ale čekalo na přítomné překvapení. Prvním předmětem vytaženým ze schránky z roku 1906 byla totiž československá koruna vyražená v roce 1970 spolu s rakousko-uherskou korunou z roku 1905.

"Pravděpodobně tu schránku někdo otevřel po roce 1970, vložil tam dodatečně ještě některé věci a tu nejstarší listinu uzavřel do igelitového pytlíku. To bylo pro nás překvapení, protože my jsme si mysleli všichni, že bude původní," uvedl ředitel Muzea Těšínska Zbyšek Ondřeka.

Kromě mincí, fotografie a dokumentů v igelitovém sáčku byla ve schránce ještě zapečetěná lahev s dalšími listinami. "Všechny předměty z té schránky budou převezeny do Muzea Těšínska, kde je nejprve naši konzervátoři vyčistí, odstraní nánosy, které se tam objevily, a pokusíme se je v přiměřené míře restaurovat. Písemné dokumenty naskenujeme a vytvoříme kopie pro město jako majitele a pro školu. Následně budou předměty zařazeny do sbírkového fondu Muzea Těšínska," řekl Ondřeka.

Schránka s dokumenty z roku 1906 podle něj příliš velkou historickou vzácností není, ale pro rodáky z Oldřichovic a okolních obcí jsou to záležitosti mimořádného významu. "Svědčí o minulosti jejich rodin, života, jaký tady byl, dejme tomu, před sto lety, takže si toho velice vážíme a nezatracujeme to. I z toho důvodu je to vzácné, zajímavé, že přestože byla otevřena, tak tam ta původní listina zůstala, zase ji tam vložili," poznamenal Ondřeka.

Do prvních tříd škol v celém Moravskoslezském kraji letos nastupuje 12.200 dětí. Celkem podle údajů krajského úřadu bude 440 základních škol v kraji navštěvovat v tomto školním roce přibližně 105.000 žáků. Do středních škol v kraji bude docházet zhruba 46.500 žáků.