Mattis ujistil jihokorejskou vládu o pokračující americké bezpečnostní podpoře poté, co prezident Donald Trump v kampani zpochybnil některé aspekty spojenectví obou zemí. Trump mimo jiné uvedl, že by se Jižní Korea a Japonsko měly více finančně podílet na americké vojenské pomoci. V Jižní Koreji je v současné době nasazeno asi 28.000 amerických vojáků, v Japonsku jich je na 50.000.

Komunistická Severní Korea navzdory rezolucím OSN pokračuje ve vývoji a testech jaderných zbraní a raket. "V tuto chvíli se potýkáme s hrozbou, které vaše země a moje země čelí, a máme v úmyslu stát vám po boku a čelit této hrozbě společně," řekl Mattis jihokorejskému vůdci Hwangovi.

Hwang na schůzce s Mattisem vyzval ke zvýšení tlaku na KLDR, včetně dalšího zpřísnění sankcí. Premiér Hwang Kjo-an je nyní i prozatímním jihokorejským prezidentem. Dosavadní prezidentku Pak Kun-hje loni v prosinci dočasně sesadil parlament kvůli korupčnímu skandálu.

Mezi hlavní body Mattisova jednání v Jižní Koreji má patřit plánované rozmístění vyspělého amerického protiraketového štítu THAAD na jihokorejském území. Otázkou je mimo jiné i to, kdo ponese náklady na vybudování štítu.

Mattisova cesta do Jižní Koreje a Japonska přichází v době, kdy narůstají obavy z možné přípravy zkoušky nové balistické střely KLDR. Podle nových satelitních snímků Severní Korea také minulý měsíc obnovila činnost reaktoru ve svém hlavním jaderném zařízení v Jongbjonu, který v minulosti produkoval plutonium určené k výrobě jaderných zbraní. Loni provedla Severní Korea více než 20 raketových testů a dva jaderné testy, připomněla agentura Reuters.

"Určitě budu jednat o protiraketovém štítu THAAD," řekl Mattis novinářům krátce před dnešním přistáním v Soulu. "THAAD je určen pro ochranu lidu naší spojenecké země i našich vojáků, kteří jsou připraveni ho bránit," dodal.

Proti záměru Spojených států vybudovat protiraketový štít THAAD na jihokorejském území protestují Čína a Rusko, které již varovaly, že přijmou blíže neupřesněná protiopatření. Mattis ale prohlásil, že žádná jiná země si nemusí kvůli štítu THAAD dělat obavy. "Nebýt provokativního chování Severní Koreje, žádný THAAD bychom tam nepotřebovali," řekl.

Mattis by měl v Jižní Koreji jednat i se svým protějškem Han Min-kuem, uvedl zpravodajský server BBC. V pátek Mattise čeká v Tokiu schůzka s japonskou ministryní obrany Tomomi Inadaovou.

Mattis před cestou naznačil, že v otázce KLDR je otevřen novým přístupům. Podle analytika BBC Stephena Evanse je řada expertů toho názoru, že politika tlaku na Pchjongjang a následného vyčkávání, kterou prosazoval předchozí prezident Barack Obama, nefungovala. Spojené státy by se proto mohly pokusit uzavřít dohodu se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem, která by pravděpodobně ponechala KLDR právo vlastnit jaderné zbraně, ale omezila by jejich další vývoj, jakož i vývoj střel schopných nést jaderné hlavice.

Trump v předvolební kampani rovněž prohlásil, že je ochoten jednat přímo s vůdcem KLDR Kim Čong-unem, což je v rozporu s dlouhodobou politikou USA, Jižní Koreje a Japonska, poznamenala BBC.