Osadníci a jejich příznivci zapálili pneumatiky a na příjezdové cesty naházeli kameny. Protestující házeli kamením i na policisty, kteří přišli neozbrojení. Odpůrci evakuace už dříve oznámili, že hodlají protestovat. Někteří z obyvatel se uzamkli v domech, jiní se připoutali k těžkým předmětům, další nalili olej na silnici, po které postupovala policie. Několik rodin s malými dětmi z osady odešlo dobrovolně ještě před zahájením evakuace.

Podle policejního mluvčího Mickyho Rosenfelda asi 3000 policistů postupovalo opatrně a pomalu, nehodlají však dopustit, aby toho odpůrci evakuace zneužili. Večer policie oznámila, že zatím evakuovala 30 domů a z oblasti se jí podařilo dostat na 400 protestujících.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v souvislosti s dnešním děním oznámil vznik nové osady na Západním břehu, která by měla nahradit vyklízenou Amonu. Půjde údajně o vůbec první novou osadu v oblasti za posledních 25 let. Úřad premiéra uvedl, že Netanjahu již instruoval speciální tým, aby se poohlédl po nejvhodnější lokalitě. Podle televize Channel 2 by osada měla vzniknout do měsíce a půl.

Amona patří k největším ze zhruba sta osad, které jsou nelegální i z pohledu izraelského práva. Podle mezinárodních zákonů jsou ale nelegální všechny, protože jsou postavené na okupovaném území.

Pravicový politik Naftali Bennett, který stojí v čele sionistické strany Židovský domov, dnes v parlamentu řekl, že po ztrátě Amony bude následovat anexe celého Západního břehu. Občany Amony označil za hrdiny a slíbil, že parlament brzy schválí zákon, který povolí zábor palestinské půdy a ukončí podle něj právní vykořenění osad. Západní břeh Jordánu je místo historických židovských území Samaří a Judea. Osadníci i většina členů současné vlády jsou přesvědčeni, že Židé na ně mají historické právo.

Izraelský vrchní rabín David Lau vyzval obyvatele Amony, aby se vyvarovali násilí. "Evakuace těch rodin vyvolává žal a velkou bolest. Právo je ale třeba respektovat a proti nikomu nelze použít násilí, a už vůbec ne proti bezpečnostním složkám, které pro blaho Izraele pracují ve dne i v noci," řekl Lau.

Osada Amona vznikla v 90. letech na kopci, pod nímž jsou palestinské vesnice. V roce 2006, rovněž 1. února, izraelská policie v osadě zbourala devět domů. I tehdy se odehrály násilné střety mezi osadníky a jejich stoupenci na straně jedné, a policisty a vojáky na straně druhé. Již tehdy se osada stala symbolem vzdoru osadníků.

V současné izraelské koaliční vládě je mnoho příznivců osad. Navrhli zákon, o němž mluvil Bennett a jenž má umožnit nepovolené osady zlegalizovat. Pokud bude schválen, nebude použit retroaktivně, takže na Amonu se už vztahovat nemůže. Zákon počítá s tím, že osadníci budou moci využívat palestinské pozemky, i když je nebudou moci vlastnit. Palestincům, kteří prokážou vlastnictví, bude nabídnuta kompenzace. Poslední slovo k zákonu bude mít nejvyšší soud.