"Nezávislým pozorovatelům by měl být povolen přístup do oromijského a amharského regionu, aby mohli vyslechnout obě strany a shrnout fakta," uvedl v dnešním prohlášení komisař Zajd Husajn.
"Vyzýváme vládu, aby propustila ty, kdo byli zadrženi za to, že využívali své právo na svobodu projevu. Umlčování kritiků pouze znásobí napětí," dodal Husajn. Komisař v prohlášení zmínil dva bloggery, kteří byli zadrženi minulý týden. Znepokojily ho také zprávy o masovém zatýkání v amharském a oromijském regionu, které jsou epicentry současných nepokojů.
Minulý víkend ve městě Bishoftu, které leží asi 40 kilometrů jižně od Addis Abeby, zahynulo při protivládním protestu během náboženské slavnosti 55 lidí a dalších zhruba 100 jich bylo zraněno. Podle opozičních sil bylo mrtvých dokonce 150. Policisté proti demonstrantům použili slzný plyn a ostré náboje.
Násilnosti a nepokoje pokračovaly také v pondělí. V několika městech se znovu ozývala střelba a demonstranti ničili vládní budovy a zapalovali automobily. Agentura Reuters dnes uvedla, že podle vládě blízkých médií rebelové poškodili nejméně jedenáct továren zahraničních firem, například z Turecka nebo Nizozemska.
Komisař Husajn uvedl, že protesty jsou zjevně způsobeny nedůvěrou ve vládní instituce, a vyzval obě strany konfliktu ke smíru.
Region Oromija je dějištěm protivládních protestů už dva roky. Častým důvodem bývají spory o půdu a etnicky motivované stížnosti. V poslední době však lidé stále častěji kritizují vedení země, například za omezování svobody projevu. Podle vlády za těmito akcemi stojí místní rebelové a zahraniční oponenti.