Muži byli shledáni vinnými z vraždy a odsouzeni k smrti. Dva byli zastřeleni a třetí, který byl policistou, pověšen. "Aby bylo dosaženo veřejného odstrašení a zabráněno trestné činnosti, popravily v úterý za svítání příslušné orgány tři osoby odsouzené za hrůzné zločiny," uvedl ve svém prohlášení úřad generálního prokurátora v Gaze.

Hamas, který Pásmo Gazy kontroluje od roku 2007, byl několikrát vyzván EU, OSN i lidskoprávními organizacemi, aby od poprav ustoupil. Podle palestinských zákonů musí tresty smrti odsouhlasit předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás. Odsouzený policista byl zaměstnanec právě palestinské samosprávy. Ta ve svém prohlášení označila popravy za nelegální.

"Nikdo by neměl být poslán na smrt, zvláště v právním systému, kde jsou mučení a nátlak běžnými prostředky," uvedla Sari Bashiová z organizace Human Rights Watch, která má na starosti Izrael a Palestinu. "Vůdci v Pásmu Gazy by měli dělat více pro řešení socioekonomických problémů, které mají vliv na zločinnost, namísto toho, aby usilovali o navození pocitu kontroly tím, že budou zabíjet lidi," dodala.

Podle Bashiové bylo od roku 2007 v Pásmu Gazy popraveno přes 40 lidí včetně 23 osob, které Hamas podezíral z kontaktů s Izraelem během letní války v roce 2014.

Mluvčí Abbásova hnutí Fatah nazval popravy bez povolení "zločinem a jasným porušením práva". "Hamas tak jasně ukázal, že nechce národní jednotu a palestinské právo ignoruje," dodal mluvčí Usáma Kávasmí.