Jak Kyjev, tak Tbilisi podle představitelů EU splnily podmínky nezbytné pro zrušení víz. Pokud jde však o Kosovo, Priština musí ještě odstranit nedostatky v osmi oblastech. Teprve potom bude možné takové doporučení dát.

Vlády Ukrajiny a Gruzie na zrušení vízové povinnosti při cestách svých spoluobčanů do Evropské unie čekají netrpělivě už delší dobu. Dnešní rozhodnutí EK je považováno za ocenění jejich reformního úsilí.

Aby doporučení zrušit vízovou povinnost dosáhly, musely obě země své systémy ochrany dat a pasové předpisy přizpůsobit standardům EU. Podmínkou bylo rovněž zajistit bezproblémovou spolupráci v případech trestního stíhání.

Kosované podle Junckera, i když zatím doporučení nezískali, mohou také doufat, že budou moci brzy cestovat do EU bez víz. Nicméně Priština musí ještě splnit několik požadavků a také zajistit, aby se neopakoval migrační exodus Kosovanů do unie.

Podle kosovské televizní stanice Kosova Klan od začátku loňského roku vycestovalo z Kosova kvůli nezaměstnanosti a chudobě kolem 110.000 obyvatel, přičemž jen kolem 16.000 se dosud vrátilo. Zejména od druhé poloviny roku 2014 do počátku letošního roku se tato migrační vlna zaměřila na země Evropské unie a polevila až teprve po zpřísnění azylových předpisů.

Rozhodnutí komise nedoporučit zrušení víz pro Kosovo - o němž věděl předem, jaké bude - důrazně kritizoval kosovský ministr zahraničí Hashim Thaçi. Podle serveru BalkanInsight ho už ve čtvrtek označil za "nekompetentní, provokativní a urážlivé".

"Považuji to za závažnou provokaci, za výsledek nekompetentnosti a za nedostatek politické vůle bruselského vedení. Je to přímo urážka občanů Kosova," prohlásil při čtvrtečním zasedání kosovského parlamentu.