"Na snídani dnes nebylo 34 lidí. Je složité vysledovat, kdo hladovku skutečně drží nebo nedrží a není to ani naším cílem. Mají možnost alternativního nákupu a využívají ji. Ve čtvrtek 36 lidí mělo objednané balíčky a všichni z hladovkářů je převzali," řekla ČTK Rendlová. Situace v zařízení je podle policie klidná, na rozdíl od úterý nebo středy zatím nevznikly žádné incidenty nebo sebepoškozování běženců.

"Pokud chtějí si cokoliv vymoci hladovkou nebo jakýmkoliv způsobem, tak jim to prostě nepomůže," komentoval dnes situaci v Drahonicích ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Věří, že se situace zklidní, vždy je podle něj horší, když se v zařízení objeví novináři s kamerami.

Vyjádřil také přesvědčení, že v Drahonicích nikdo klienty nenapadá. "Ti lidé jsou profesionálové, nikoho tam nemučíme," reagoval na kritiku z některých stran.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) postupuje ministerstvo vnitra podle zákonů České republiky. Dnes během návštěvy České Lípy připomněl, že je potřeba si uvědomit, že tito lidé nelegálně vstoupili na území České republiky bez potřebných dokladů a nepožádali o azyl v České republice. "Jak jsem byl ujištěn, tak ministerstvo vnitra postupuje maximálně ohleduplně. Tito lidé mají respektována všechna svoje práva, staráme se o ně, je jim poskytováno ubytování, je jim poskytována strava, je s nimi zacházeno podle mezinárodních norem," uvedl premiér.

"Tak jak jsem informován od pana ministra Chovance, zaměstnanci ministerstva vnitra jsou přítomni v tomto zařízení, individuálně se komunikuje s těmi lidmi, kteří mají problém s tím, že byli zadrženi," řekl Sobotka. Kdyby tito lidé chtěli požádat o azyl v České republice, tak by se podle něj samozřejmě to jejich postavení upravilo a změnilo. "Oni tady ale nechtějí požádat o azyl, oni chtějí do Německa," dodal.

Jeden uprchlík z Drahonic skončil v nemocnici, podle Rendlové ale hospitalizace s hladovkou nesouvisí. Podle mluvčího Krajské zdravotní Jiřího Vondry jde o Iráčana. "Anesteziologicko-resuscitační oddělení chomutovské nemocnice hospitalizovalo muže, Iráčana, s běžným, nicméně závažným onemocněním," řekl ČTK mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra. Podle informací ČTK trpí muž epilepsií.

V drahonickém zařízení je podle statistik ministerstva vnitra stovka běženců. Především v úterý a ve středu byla situace v detenčním zařízení napjatá. Několik uprchlíků se pořezalo, další podle policie napadl ochranku a sám se přitom zranil.

Detenční zařízení v Drahonicích, které vzniklo z areálu bývalé věznice, má kapacitu 240 lidí, určeno je výhradně pro muže. V sobotu Drahonice navštívil ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) a uvedl, že je s podmínkami běženců v zařízení spokojen. Podmínky, ve kterých jsou v ČR ubytováni uprchlíci, ale kritizují některé tuzemské i zahraniční organizace. Vysoký komisař OSN pro lidská práva nedávno uvedl, že česká vláda systematicky porušuje práva migrantů.