Lawson, který vedl státní pokladnu od roku 1983 do roku 1989 ve vládě konzervativní premiérky Margaret Thatcherová, řekl, že je načase, aby Cameron stanovil takzvané červené linie, tedy nejzazší mez, za kterou nehodlá ustoupit při přehodnocování vztahu Británie k EU. Referendum o setrvání či vystoupení Británie z EU se má konat do konce roku 2017.
Lawson řekl, že přijal pozici předsedy zájmové skupiny konzervativců pro Británii, která lobbuje za odchod Británie z EU, protože je velmi nepravděpodobné, že Cameron dosáhne významných ústupků ve vyjednávání, jako je například kontrola imigrace ze zemí EU do Británie.
"Řada mých kolegů v konzervativní straně čeká, co premiér vyjedná předtím, než se rozhodne, jakým způsobem bude hlasovat, nebo zda bude podporovat kampaň za 'setrvání' nebo 'odchod' (z EU)," řekl v dnešním vydání listu The Times.
"Nemůžeme si ale dovolit čekat tak dlouho. Pokud bychom ponechali pole působnosti volné, diskusi budou dominovat méně umírněné, xenofobní hlasy a neuspějeme, pokud vláda, hlavní politické strany, (Konfederace britského průmyslu) a odbory prohlásí, že podporují kampaň za setrvání (v EU)," dodal.
Lawson přišel se svým oznámením poté, co Nigel Farage, šéf Strany nezávislosti Spojeného království a nejznámější protievropský politik, který dlouhodobě ostře kritizuje britskou imigrační politiku, vyjádřil podporu skupině The Leave.EU group, která se opírá o euroskeptického milionáře Arrona Bankse.
Většina průzkumů veřejného mínění ukazuje, že Britové podporují setrvání v EU. Jejich názory jsou ale nestálé a jsou náznaky, že by postoj mohli změnit v reakci na migrační krizi, která v současnosti postihla Evropu.
Jeden průzkum zveřejněný v pondělí ukázal mírný náskok stoupenců odchodu z EU, zatímco jiná anketa z téhož dne naopak ukázala širší podporu setrvání v unii, napsal Reuters.