Informace o tom, že americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) špehovala nejméně v letech 2006 až 2012 tři poslední francouzské prezidenty, kterými byli Jacques Chirac, Nicolas Sarkozy a Hollande, přinesla v úterý francouzská média s odvoláním na portál WikiLeaks.
V Paříži kvůli zprávám o špionáži zasedla mimořádně rada obrany státu, kterou svolal Hollande. Zúčastnili se jí kromě hlavy státu i premiér Manuel Valls, několik ministrů a představitelé armády i tajných služeb. Paříž "nebude tolerovat žádné ohrožení své bezpečnosti", uvedl po schůzce prezidentův úřad. Spojené státy musí respektovat závazky, které přijaly v roce 2013 poté, co poprvé vyšly najevo špionážní aktivity NSA, požaduje Francie v prohlášení vydaném po zasedání rady obrany.
Prezidenti obou zemí o aféře hovořili v dnešním telefonátu. Obama podle Elysejského paláce Hollandea ujistil o tom, že platí jeho závazek "skoncovat s praktikami minulosti neakceptovatelnými mezi spojenci". Washington již podobně ožehavé téma řešil předloni, když vyšlo najevo americké monitorování telefonů německé kancléřky Angely Merkelové a jejího předchůdce Gerharda Schrödera. Aféra tehdy poškodila vztahy mezi Spojenými státy a Německem.
Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius si povolal americkou velvyslankyni v Paříži Jane Hartleyovou. Do USA naopak podle mluvčího francouzské vlády Stéphanea Le Folla v "následujících dnech" vyrazí vysoký představitel francouzských tajných služeb Didier Le Bret, aby jednal o další spolupráci zpravodajců po odhalení údajných odposlechů. Hollande svolal také jednání vysoce postavených zástupců parlamentu.
Mluvčí vlády Le Foll už před začátkem zasedání rady obrany označil špionáž mezi spojenci za "nepřijatelnou". Neznamená to ale podle něj, "že nastává nějaká krize".
Dokumenty získané serverem WikiLeaks byly označeny jako přísně tajné. Obsahují především pět zpráv NSA o zachycené komunikaci francouzských politiků. Tyto informace byly určeny pro americké zpravodajské služby, uvedl deník Libération.
Tajné dokumenty médiím v minulosti poskytl bývalý bezpečnostní expert NSA Edward Snowden, který později získal politické útočiště v Rusku.
Washington v noci na dnešek popřel, že by prezidenta Hollandea odposlouchával. "Nezaměřujeme se a nebudeme se zaměřovat na komunikace prezidenta Hollandea," řekl AFP mluvčí americké národní bezpečnostní rady NSC Ned Price. Neupřesnil ale, zda se podobné operace neuskutečnily v minulosti, poznamenala agentura AFP.
"S Francií úzce spolupracujeme ohledně všech mezinárodních témat a Francouzi jsou našimi nepostradatelnými partnery," zdůraznil Price.