Někdejší vězni z americké základny Guantánamo na Kubě byli loni v Kataru internováni a podle mezivládní dohody nesměli zemi rok opustit. Tato lhůta dnes měla vypršet. Podle představitele ministerstva však zákaz vycestování zůstane v platnosti, dokud nebudou dokončena jednání o dlouhodobějším řešení tohoto problému, jež by zajistilo, že pětice nebude představovat hrozbu pro bezpečnost Spojených států.

"(Katar) souhlasil, že během pokračujících jednání zachová současné restrikce," uvedl představitel ministerstva. "Všech pět osob zůstává v Kataru, nadále jsou pod dohledem a platí pro ně zákaz cestování," dodal.

Podle dostupných informací se nejméně jeden z pěti propuštěných v uplynulém roce v Kataru spojil s radikálním hnutím Taliban. Podrobnosti o kontaktu nebyly zveřejněny, Washington však uvedl, že jeden ze zmíněné pětice je pod zpřísněným dohledem. To samé prohlásil i republikánský senátor John McCain, který je považován v postoji vůči Bílému domu za takzvaného jestřába. McCain, který během války ve Vietnamu sám strávil přes pět let v zajetí, v minulosti výměnu zajatců ostře kritizoval. Propuštěnou pětici označil za nejtvrdší z tvrdého jádra Talibanu.

Americký seržant Bowe Bergdahl, který v zajetí radikálů strávil pět let, byl mezitím v USA obviněn z dezerce a z ohrožení bezpečnosti své jednotky, za což mu hrozí až doživotní vězení. Bergdahl údajně nebyl unesen, ale sám zběhl k afghánským radikálům.

Případ loni vyvolal v USA spory mezi prezidentem Barackem Obamou a zákonodárným sborem. Řada zvláště republikánských kongresmanů kritizovala fakt, že Bílý dům Bergdahlovu výměnu za radikály provedl tajně a neinformoval Kongres, jak mu přikazuje zákon. Podle prezidenta bylo nutné k akci sáhnout rychle, neboť bylo ohroženo Bergdahlovo zdraví a život. Seržant po osvobození několik týdnů pobýval ve vojenské nemocnici.

pmh