Podle hejtmana Miloše Petery (ČSSD) by prodej znamenal průlom do krajského školství. Poukázal na to, že hejtmanství má škol hodně a mohli by se objevit i další zájemci. "A když dáte jednu školu, tak proč byste nedali druhou," namítl Petera.

Agrofert podle něj navíc dostatečně neobjasnil, v jakém režimu by škola fungovala. Navíc by nešlo jen o prodej instituce, ale i majetku kraje, jako jsou pozemky a pole. Do školy se přitom v minulosti investovalo z peněz EU a s evropskými projekty je spojena určitá udržitelnost, namítl hejtman.

Podle Němce byly k prodeji připraveny materiály pro krajskou radu, ta ale věc neschválila. "Nemáme v programu privatizaci této školy," uvedl Němec. Agrofert ale podle něj se školou spolupracuje a v minulosti jí významně pomáhal.

Představitelé kraje a Agrofertu podle Petery absolvovali asi tři nebo čtyři jednání. Zájemci podle hejtmana poukazovali na to, že skupina je ekonomicky silná a může zajistit financování školy i školního statku. "Říkali, že chtějí školu proto, aby si mohli vytvořit střední management, který by byl směřován do jejich podniků," uvedl Petera. Škola ale zároveň měla být otevřena i ostatním studentům.

Skupina Agrofert, jejímž jediným majitelem je Babiš, zastřešuje přes 200 firem a řadí se k největším ekonomických subjektům v ČR. Je největší v českém zemědělství a potravinářství, dvojkou v chemickém průmyslu a významným subjektem i v lesnictví a médiích. Zaměstnává přes 34.000 lidí. Za tři čtvrtletí letošního roku Agrofert vykázal hrubý zisk 7,7 miliardy korun, což bylo meziročně o čtvrtinu víc. Tržby vzrostly o tři procenta na 180 miliard korun.