"Kdo vládne Guerreru?" hlásal jeden z transparentů v davu pochodujícím po dálnici. Odkazoval k faktu, že místní policie je podezřelá ze spolupráce se zločineckými gangy a ze spoluzodpovědnosti za předpokládanou smrt přinejmenším části studentů. Místní aktivisté tvrdí, že útok na studenty mohl mít na svědomí kartel Guerreros Unidos. Jeho lídři se prý mylně domnívali, že radikální vysokoškoláci chtěli přerušit projev ženy starosty města Iguala Maríe Pinedové, jejíž příbuzní mají úzké vazby na tento kartel.

Při následných střetech studentů s policisty v Iguale zemřelo šest lidí a 25 bylo zraněno. Po 43 zmizelých se stále pátrá, tři desítky těl z masového hrobu budou podle úřadů identifikovány nejdříve za několik dní. Úřady kvůli kontroverznímu zásahu zadržely 22 policistů a vydaly zatykač na uprchlého starostu města. Dvojice členů gangu se poté přiznala k zabití 17 zmizelých.

Dohled na pořádek v oblasti převzala kvůli pochybnostem o místních strážcích zákona federální policie, která dnes podle médií zatím nemusela během demonstrace čelit žádným násilnostem.

V Mexiku od roku 2006 zemřelo násilnou smrtí přes 80.000 lidí a dalších 20.000 se pohřešuje. Právě stát Guerrero, kde leží i známé přímořské letovisko Acapulco, patří k oblastem, které jsou nejhůře postiženy vlnou násilí spojeného s obchodem s drogami, únosy a vydíráním.