Bývalý předseda vlády, který je ekonom a který studoval i ve Spojených státech, získal od poslanců 33 hlasů, zatímco dosavadní vůdce Abdirahman Farole o pouhý jeden hlas méně. Prezident severosomálského Puntlandu byl zvolen až ve třetím kole.

"Slibuji, že zajistím v Puntlandu v příštích pěti letech pokrok a mír. Pojďme všichni společně pracovat na zlepšení bezpečnostní situace v zemi a na jejím rozvoji," uvedl po svém zvolení nový prezident poloautonomního regionu.

Puntland vyhlásil autonomii na Somálsku v roce 1998 a úplnou nezávislost, na rozdíl od sousedního Somalilandu, zatím nepožaduje. V regionu žije asi třetina z deseti milionů obyvatel této africké země. Přestože je Puntland v porovnání se zbytkem Somálska poměrně klidným regionem, dochází i tam k častým únosům a útokům pirátů.

V posledních měsících se navíc v oblasti pohybuje mnohem více příslušníků islamistických milicí Šabáb, které z jejich jihosomálských základen vyhnali příslušníci jednotek Africké unie. Přibývá tak násilných útoků, při tom posledním na začátku prosince zemřelo při výbuchu bomby umístěné v automobilu sedm lidí.