Vedoucí úřadu bavorské vlády Christine Haderthauerová dnes uvedla, že Hitlerova antisemitská kniha podněcuje k nenávisti, a vláda je proto odhodlána v budoucnu žalovat jakýkoli pokus o její vydání.
"Nemůžeme přeci podat k ústavnímu soudu návrh na zákaz NPD (krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa - pozn. ČTK) a poté jako bavorská vláda říct, že dokonce Mein Kampfu poskytneme záštitu a budeme ho šířit - to je špatná cesta," vysvětlil podle listu Süddeutsche Zeitung bavorský premiér Horst Seehofer.
Mnichovský Institut pro soudobé dějiny (IfZ) rozhodnutí zemského kabinetu překvapilo. Seehoferova vláda dala kritické edici zelenou loni a na její zpracování už vynaložila půl milionu eur (13,7 milionu Kč). Letos v únoru ji napříč stranami podpořil i bavorský parlament.
Ředitel IfZ Andreas Wirsching podle agentury DPA prohlásil, že jeho ústav chce na edici Mein Kampfu i přes nesouhlas mnichovské vlády nadále pracovat a po 31. prosinci 2015 ji zveřejnit.
Bavorsko dosud využívalo svých práv k blokování pokusů o vydání Mein Kampfu v Německu, ačkoli zákon jeho vydávání nezakazuje. Sedmdesát let po smrti autora však autorská práva vyprší. Hitler spáchal sebevraždu na sklonku druhé světové války, 30. dubna 1945.
Hitler Mein Kampf napsal v polovině 20. let minulého století během pobytu ve vězení, kde si odpykával trest za neúspěšný pokus o puč v Mnichově. Nastínil v něm své výbojné a antisemitské plány, které se rozhodl uskutečnit po převzetí moci v Německu v roce 1933.
V České republice publikoval v roce 2000 nekomentovaný překlad knihy Mein Kampf vydavatel Michal Zítko. Nejprve dostal za jeho vydání podmínku, pak byl ale trestu zproštěn.
Bavorsko v roce 2010 u pražského soudu uspělo ve sporu s nakladatelstvím KMa s.r.o., které muselo stáhnout z prodeje a znehodnotit veškeré výtisky komentovaných vydání knihy Adolfa Hitlera.