Kronikář Lobendavy František Hudousek připomněl také, že dříve byl nejsevernější bod označený špatně u vedlejšího hraničního kamene. Stojí tam i cedulka od vsetínských turistů. "Požádali jsme místní geodety a později i geodety ministerstva vnitra o přesné označení tohoto bodu," řekl při slavnostním odhalení kamene. Místo bylo i historicky nejsevernějším bodem Rakouska-Uherska.

V plánu je ještě vybudování naučné stezky po hranici. "Již jsme se dohodli s Lesy ČR v Rumburku, že nám upraví část stezky po státní hranici od nejsevernějšího bodu až k německému sanatoriu v Hochwaldu," uvedl kronikář.

Kamenná čtyřtunová stéla ze syenitu přišla asi na 100.000 korun, většinu obec dostala z Fondu hejtmana a Dobrovolného svazku obcí Šluknovska, doplatit musela asi desetinu. Na kameni je deska s českými a německými informacemi, nedaleko je posezení.

Slavnosti se dnes zúčastnil i hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček nebo rodačka ze Šluknovského výběžku a šéfka Českého statistického úřadu a bývalá rektorka ústecké univerzity Iva Ritschelová. Ta připomněla, že v osadě Severní žilo v roce 1930 téměř 1500 obyvatel, v současné době tam trvale žije 63 lidí.

Původně přislíbili účast na slavnosti i starostové z obcí v nejzápadnějším, nejvýchodnějším a nejjižnějším cípu Česka, nakonec ale nikdo z nich nedorazil. Nejzapádnější bod Česka je u obce Krásná na česko-polské hranici v Karlovarském kraji, nejvýchodnější u Bukovce v Moravskoslezském kraji a nejjižnější u Vyššího Brodu v Jihočeském kraji.