ČTK o festivalu za jeho pořadatele informoval David Mitrenga. Inspiraci podle něj získal festival od španělského Barcelona Creative Commons Film Festivalu, ze kterého se organizátoři z platrformy Kinolab.cz před několika dny vrátili a začali ve spolupráci s poradensko-právním spolkem Fair Art s přípravou prvního ročníku v Čechách. Festival se tak stane součástí celosvětové sítě Creative Commons Film Festivalů CCWorld.
Rozvoj sociálních médií a dostupnost nových technologií vytváří prostředí pro snadné sdílení obsahu. Otevřela se však i spousta otázek spojených s kopírováním a sdílením audiovizuálních děl bez souhlasu autora. Audiovizuální díla označená jako Creative Commons lze dle varianty licence volně používat a sdílet. Festival nabídne možnosti, kterými se běžný uživatel internetu může ubírat, pokud chce takováto díla stahovat či sdílet.
Společnost Creative Commons, jejíž název lze přeložit jako tvůrčí společenství vznikla v roce 2001 v USA. Za cíl si klade rozšířit množství autorských děl dostupných veřejnosti k legálnímu využívání a sdílení.
Creative Commons nabízí škálu různých licenčních schémat, která držitelům autorských práv umožňují nabídnout některá práva na užívání díla veřejnosti, zatímco jiná práva jim stále zůstávají. Cílem je omezit potíže, které platné autorské zákony kladou sdílení informací. Na webových stránkách Creative Commons si držitel autorských práv může vybrat z řady volných licencí, které poté může použít při zveřejnění svého díla na webu.