Díla pocházejí ze soukromé sbírky rakouského sběratele a galeristy Helmuta Klewana, kterému se podařilo shromáždit kolekci několika set uměleckých děl významných osobností evropského výtvarného umění 20. století. Liberec se stane po Augsburgu a Vídni třetím a zároveň posledním evropským městem, kde se tato výstava uskuteční. "Výstavu se nám sem podařilo dostat především díky naší dlouhodobé spolupráci s augsburskými kolegy," uvedl ředitel galerie Jan Randáček. Německý Augsburg je partnerským městem Liberce už více než 15 let.

Pořádání výstavy považuje Randáček za výjimečnou událost. "Zařadí se mezi naše nejvýznamnější, co se týče evropského umění. V celé historii galerie bych to přirovnal k tomu, když se nám povedlo udělat výstavu kompletního grafického díla Albrechta Dürera nebo když jsme měli výstava Markuse Lüpertze," řekl ředitel.

Výstava obrazů, soch a grafik s názvem Giacometti - Picasso - Chirico potrvá v galerii od 13. července do 1. října. Bude na ní přes 150 obrazů a soch od 60 světově uznávaných autorů, z nichž mnozí v České republice ještě nikdy nevystavovali. "Kromě děl klasické moderny zde najdeme také významný soubor rakouského poválečného umění, především akcionismu, kdysi radikálního a agresivního hnutí, které ale veřejnost již akceptovala a přijala jako významný příspěvek Rakouska do světové kultury," dodal Randáček.