Zámek, v jehož oranžerii vypěstovali v 17. století první ananas v Evropě, vznikl v roce 1353 jako tvrz. V roce 1860 byl přestavěn ve stylu romantické tudorovské anglické novogotiky. Připomíná tak zámek Hluboká nad Vltavou, proto se mu říká Malá Hluboká. Po roce 1945 o něj majitelé z rodu von Picchioni přišli, byl znárodněn a chátral, po roce 1950 zde měly státní statky kanceláře a kravín. V roce 2001 ho koupila obec, v roce 2004 Pragoprojekt Praha a od něj v roce 2009 za čtyři miliony korun brněnská společnost Pena plus, která se dnes jmenuje Malá Hluboká.

Nyní je zámek přístupný v sezoně denně, mimo ni na objednání. Letos chtějí majitelé připravit i prohlídky věže. Za rok sem zamíří asi 4000 lidí. "Jezdí i celé autobusy, školy, hodně z Prahy," řekla Welserová. Vstupné je dobrovolné, v sezoně zde pracuje 15 lidí.

Areál zahrnuje zámek, infocentrum, restauraci, penzion s 41 lůžky, minipivovar, pivní lázně, wellness, bývalý pivovar a park s rybníkem, kde se plánují naučné stezky. Pivovar, v němž vaří spodně i svrchně kvašené ležáky, funguje tři roky, letos bude poprvé v zisku.

"Koupili jsme zámek z nadšení a trochu z nevědomosti, protože jsme nevěděli, co to znamená. Nejdřív se udělala kanalizace, aby nestála voda ve sklepě, to byla zásadní věc. V letech 2014 a 2015 se opravila věž. Momentálně opravujeme střechu, máme hotovou asi třetinu, opraví se celá, abychom objekt zakonzervovali, přestalo nám tam pršet a abychom mohli pokračovat ve vnitřních pracích. Napůl opravená je zámecká kaple, budeme ji dodělávat, aby se dala otevřít na prohlídky," řekla Welserová.

Opravené je i cimbuří. Na záchranné práce, jež dosud stály osm milionů Kč, získali majitelé i dotace z ministerstva kultury a Jihočeského kraje. "Chceme zámek zakonzervovat, ukazovat lidem, jak bývával krásný, že je škoda, jak to dopadlo, ale je to monument doby minulé. Na Landštejně se také nikdo nesnaží vrátit zříceninu do původní podoby," řekla Welserová. Na zámku se pořádají slavnosti i akce pro rodiny s dětmi.