Klusákův jednoaktový Filoktétés vychází ze stejnojmenné Sofoklovy tragédie, odehrávající se na ostrově Lémnu na severu Egejského moře v desátém roce trojské války. Bojovníkův luk podle bájí nikdy nemine cíl. Navíc bohové předpověděli, že právě za pomoci této zbraně bude Trója dobyta. Opera se věnuje okamžikům, kdy lučištníka na ostrově přesvědčuje samotný Odysseus, aby se k tažení připojil.

"Filoktétés je muž vyvržený vlastním společenstvím a odsouzený k izolaci v naprosté samotě. Deset let sní o pomstě, ale vyšší mravní princip či boží vůle mu nakonec kážou vrátit se a spolupracovat se soukmenovci i bez nároků na jakékoli uznání," řekl Jan Klusák.

Podle ředitele NDM a režiséra inscenace Jiřího Nekvasila jde o dílo interpretačně extrémně velmi náročné, které vyžaduje nesmírnou koncentraci všech umělců. Libreto podle něj zdůrazňuje obřadnost, rituálnost a až jakýsi oratorní pohled či přístup k opeře. "Humor zde není explicitně přítomen. Je to další pohled na možnosti opery 21. století," uvedl.

Libreto sestavil sám skladatel z textu Sofoklova dramatu. V hudebním nastudování Marka Ivanoviče, režii Jiřího Nekvasila, na scéně Daniela Dvořáka a v kostýmech Simony Rybákové se v hlavních rolích představí Jakub Tolaš, Jorge Garza, Jana Hrochová a Martin Gurbaľ. Na inscenaci se dále podílí mužská část sboru opery NDM pod vedením Jurije Galatenka.

Operu uvede divadlo v českém originále s anglickými titulky. Světová premiéra se uskuteční 14. května v 18:30 v Divadle Antonína Dvořáka. Inscenace vzniká v koprodukci s Operou Národního divadla v Praze. Na tamní scéně se bude hrát 23. května jako součást programu mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro 2015.