V Rakousku loni zemřela poslední členka rodiny Schindlerů z Kunewaldu. "Rodina původem z Kunína se stala dědicem zámku v 19. století. Později zámek odprodala, odstěhovala se do rakouských Korutan, kde ona dáma zemřela a rozhodla se v poslední vůli ty obrazy odkázat Novojičínskému muzeu," řekl Zezulčík. Získat obrazy z majetku šlechtické rodiny z Rakouska zpět do České republiky není podle něj úplně obvyklé.

Jedním z obrazů je veduta zobrazující kunínský zámek, kostel a zámecký areál v polovině 19. století. Zezulčík řekl, že jejím autorem je ve své době velice populární moravský malíř Tadeáš Milian. Na dalších obrazech jsou portréty Emila Schindlera a jeho manželky Ernstiny Pfundhellerové.

"Emil Schindler byl adoptivní syn té nejslavnější majitelky zámku, hraběnky Walburgy. Byl to chudý chlapec, kterému odkázala svůj majetek. Později byl povýšen do šlechtického stavu a tyto obrazy vznikly na památku toho vytouženého povýšení do šlechtického stavu s titulem von Kunewald," řekl Zezulčík. Obrazů si podle něj rodina zřejmě velice považovala, a proto si je také odvezla do Rakouska.

Zámek představí také množství fotografií, které zaměstnanci muzea získali v Rakousku. "Jsou to unikátní fotografie členů rodiny Schindlerů, zámeckého parku, zámeckého areálu. Jedná se o obrovské množství fotografií, které obohatí naše znalosti tohoto zámku," řekl kastelán.

Zámek otevře své brány návštěvníkům poprvé v sobotu 4. dubna. Slavnostní zahájení sezony se ale odehraje v neděli večer, kdy v Kuníně zahraje cemballistka Kateřina Bílková. V dubnu bude zámek otevřen o víkendech od 09:00 do 16:00, od května pak každý den kromě pondělí od 09:00 do 17:00.

Zástupce ředitele Muzea Novojičínska Radek Polách řekl, že ve spolupráci s muzeem v polských Kielcích se v kunínském zámku chystá výstava věnovaná nejslavnějšímu polskému spisovateli Henryku Sienkiewiczovi. Zahájena bude 23. května. "Výstava se bude nazývat Henryk Sienkiewicz, člověk a dílo a představí originální exponáty spjaté s touto významnou osobností nejen polských, ale i světových dějin. Bude se jednat hlavně o Sienkiewiczovy osobní předměty," řekl Polách.

Barokní zámek v Kuníně nechala v letech 1726 až 1734 na místě staré tvrze vybudovat hrabata z Harrachu. V minulém století byl zámek zdevastován, poškodili ho například sovětští vojáci na jaře roku 1945. V roce 1999 jej do svého majetku získala obec Kunín, která ho ve spolupráci s Muzeem Novojičínska opravila. Do zámku se vrátila i většina dochovaných původních sbírek.