"Z úspěchu našeho projektu máme obrovskou radost. Zchátralý stav rozhledny, jak se lidově stavbě říká, trápí mnoho pamětníků," uvedla kastelánka zámku Krásný Dvůr a vedoucí projektu obnovy Gotického templu Michaela Hofmanová.

V opravené památce se podle ní budou pořádat zážitkové programy pro žáky a studenty, v plánu je také stálá výstava o krajinářských parcích a zahradní architektuře. "Báječnou atmosféru zde určitě budou mít i koncerty a jiné kulturní akce," řekla kastelánka.

Gotický templ nacházející se v nejvyšším bodě zámeckého parku je unikátní v několika ohledech. Vyjadřuje to i nejvyšší státní stupeň jeho památkové ochrany. Jednak je to výjimečná stavba zahradní architektury, kterou v roce 1792 navrhoval sám majitel panství Jan Rudolf Černín. Navíc jde o první novogotickou stavbu a také první romantickou vyhlídkovou věž na českém území.

Stavba sloužila od počátku jako vyhlídka a později také jako připomínka generála Karla Filipa Schwarzenberga, vítěze nad Napoleonem u Lipska v roce 1813. Jeho pískovcová socha od sochaře Emanuela Maxe z roku 1847 je umístěna v interiéru stavby. Zámecký park v Krásném Dvoře má téměř 100 hektarů a je po celý rok volně přístupný.

Z 209 žádostí o peníze z norských fondů jich letos na ministerstvu financí uspělo 26, z toho dvě z NPÚ. Vedle Gotického templu v Krásném Dvoře ještě Centrum studijních pobytů v Českém Krumlově, které získalo 26 milionů korun. "Potvrdila se tak velice dobrá připravenost správ památek NPÚ žádat o finance z jiných zdrojů. Pro památkovou správu je to mnohdy nejlepší možnost, jak získat potřebné finance na obnovu konkrétní památky nebo její součásti," uvedla Hessová.