V Praze lze navštívit množství kurzů stále oblíbenější salsy, přibližně o pěti z nich lze ale podle odborníků mluvit jako o škole tohoto tance vedené profesionály. Jediná nově otevíraná škola v Holešovicích ale má ve svém čele kubánského tanečníka.

Prostor se jmenuje Casa Angelo podle výrazu používaného Kubánci pro dům či domov. "Je to tedy místo, kde na vás dýchne domácí atmosféra a pohoda. Pro Kubánce je casa na jednu stranu posvátným místem, ale na druhou stranu je také místem, které je vždy otevřeno pro širokou rodinu, sousedy a přátele," řekla ČTK Repiladova partnerka Lucie Kovandová, která s ním školu provozuje.

Angelo žije už 13 let v Praze. "Mám pořád v paměti, jak k nám dědeček chodil každý víkend, v jedné ruce doutník, v druhé kytaru. Vždycky začal hrát a já hned skákal do rytmu, což bylo to slavné chiqui chiqui pa," vzpomíná Angelo. "Pak nám dětem pokaždé věnoval hrst drobných, ty jsem si schovával pod polštář. Byl to takový rituál."

I když Angelo pochází ze slavné muzikantské rodiny a brzy v něm učitelé poznali taneční talent, rodina se rozhodla čtvrtého z pěti bratrů poslat studovat ekonomii. Dnes si přesto plní své sny a vede taneční kurzy v Praze pro začátečníky i pokročilé.

Salsa si v posledních letech i v Česku získala obrovskou oblibu a převálcovala všechny ostatní latinskoamerické tance. Lidé začali obecně víc chodit do tanečních kurzů, přispěla k tomu i obliba televizních pořadů, v níž standardní evropské i latinskoamerické tance předvádějí populární osobnosti. Salsa je oblíbená proto, že klade nižší nároky na tanečníka, je volnější než ostatní a obtížnější latina. Patří k tancům ulice, tanečníkům tedy ponechává kreativitu. V lidech evokuje slunce, bezstarostnost, radost ze života.

Salsa je kombinací tradičních afrických, kubánských a jiných latinskoamerických rytmů, jejichž rozkvět spadá do New Yorku 40. až 70. let. Dělí se na salsu kubánskou a salsu lineu (L. A. Salsa, N. Y. Salsa).