Hudbu složí Milan Cais, kameramanem je Filip Sanders, oznámil dnes ČTK mluvčí filmového štábu Pavel Eichler.

Točí se v lesích kolem Písku, kde se filmaři kolem Radka Berana známého ze souboru Buchty a loutky na tři měsíce usídlili. Film vzniká klasickou filmařskou technikou v reálném prostředí i ateliérech. Bude výjimečný výtvarnou stránkou, kterou tvoří mladý výtvarník František Antonín Skála, syn sochaře Františka Skály. Jeho loutky rozhýbe soubor Buchty a loutky.

"Protože Buchty a loutky mezi divadelníky proslavil takzvaný filmový jazyk, který začali jeho členové používat v divadle, je načase začít ve filmu používat loutkový jazyk. Ačkoli jde o technicky a technologicky nejnáročnější projekt, jaký jsme dosud dělali, chceme zároveň přiznat, že se před kamerou budou pohybovat skutečné loutky se skutečnými drátky v hlavě a nitkami na rukou a nohou," podotkl k tomu Beran.

Producenta Jakuba Červenku prý lákala myšlenka připomenout divákům, především těm dětským, kouzelný svět loutek skrze film. "Představit jedinečnou československou loutkovou školu, a to nejen doma, ale i v zahraničí," řekl. Rozpočet snímku činí 14 milionů korun.

Předloha filmu s názvem Velká cesta Malého pána je jednou z nejzajímavějších nových pohádek. Dokládá to například ocenění Nejkrásnější kniha Libri Olomouc 2008, Cena ředitele Výstaviště Flora Olomouc, White Raven Internationale Jugendbibliothek Mnichov 2010 nebo nominace na cenu Magnesia Litera 2009 v kategorii Objev roku.

"Příběh je postaven na jednom z nejdůležitějších principů našich životů a tím je potřeba nebýt sám, mít se o koho opřít, když nám je smutno nebo když se chceme podělit o radost. Tento hodnotový faktor přátelství se v dnešní době vytrácí a pohádka o Malém pánovi dětem ukáže, že v životě jsou důležitější věci než majetek a peníze," dodal producent.

Premiéra je naplánována na jaro 2015. Novinky z natáčení, informace o tvůrcích a další detaily o filmu jsou na www.malypan.sz.