V pátek večer mohli návštěvníci festivalu místo očekávané premiéry představení Princ Homburský od německého dramatika Heinricha von Kleista sledovat na stěně papežského paláce promítání videí radikálních protestujících umělců, která byla plná hesel jako "žádné falešné sliby" či "co bráníme, bráníme pro všechny".
Sezónní umělci, jejichž institut je důležitou, avšak nákladnou součástí francouzské kultury, protestují proti tomu, že se v souvislosti s tíživou ekonomickou situací země mění výpočet jejich podpor v nezaměstnanosti. Ty jsou přitom vzhledem ke střídání období plné vytíženosti a nezaměstnanosti významnou součástí jejich příjmů.
Dnešní program podle šéfa organizačního týmu festivalu Grega Germaina proběhne bez narušení, neboť většina ze stovek přítomných souborů se velmi těší na to, až bude moci hrát. Stávka však nekončí nadobro, další protesty chystají umělečtí odboráři na 12. července.
Festival potrvá do 27. července a nabídne stovky představení. Někdejší sídlo papežů Avignon je v době divadelního festivalu vždy také místem řady hudebních a dalších uměleckých akcí v restauracích, klubech a sálech, ale především v ulicích tohoto historického města. Loni festival podle jeho vedení navštívilo na 128.000 diváků z celého světa.
Podle AFP se narušení festivalu ani předchozí stávka na francouzské železnici nijak zvláště neprojevila na místním turistickém průmyslu - obsazenost zdejších hotelů je podle informací avignonské radnice na obvyklé úrovni.