"Název je to velmi vhodný, neboť škola je opravdu fenoménem, který by nezapadl ani v mnohem větším městě, než je naše," uvedl současný ředitel bechyňské keramické školy Jiří Novotný. Výstava se zaměřila na díla absolventů a pedagogů, kteří ústav navštěvovali po roce 1945. Jedná se o více než 3000 osob.

"Je to výstava, která se netýká jen keramiky, je to o absolventech školy, kteří následně pokračovali různými výtvarnými cestami, především šli na pražskou Vysokou školu uměleckoprůmyslovou a Akademii výtvarných umění. To je jedna část výstavy, která se věnuje volnému umění, a pak je část lidí, kteří se věnují divadlu či hudbě, třeba slavnými absolventy bechyňské školy jsou herci Jan Kačer a Karel Roden," řekla ČTK kurátorka Dita Hálová z Uměleckoprůmyslového muzea v Praze.

Novotný připomněl další známé absolventy školy. Kromě Rodena s Kačerem jimi byli například zpěváci Karel Kryl či Viktor Sodoma a osobnosti z oblasti historie i teorie umění jako Radko Chodura, Jiří Militký, Milouš Růžička, Jan Samec nebo Tomáš Vlček.

Bechyně nebyla pro založení keramické školy vybrána náhodně, keramika se tam vyráběla od 16. století. Hlavní rozvoj přišel v 19. století. V roce 1875 tam knížecí rod Paarů začal ve své továrně vyrábět kachlová kamna a hliněné nádobí, o devět let později vznikla keramická škola.