Přehlídka začala ráno dvěma pohádkami pro malé děti v podání Divadla Matýsek z Nového Boru a Divadla Studna Hosín. O slavnostní zahájení se vpodvečer postará Divadelní společnost Koňmo, která sehraje pro děti i dospělé veselou pohádku s loutkami netradičních rozměrů a loupežníky životní velikosti Jak šlo vejce na vandr. Soutěžní část začne v pátek pohádkou Pták Ohnivák a liška Ryška v podání Loutkové scény Radost Strakonice.

Místní se utkají o doporučení na Loutkářskou Chrudim s Loutkovým Sudoměřickým Divadlem, které přijede s inscenací Černej kocour, Loutkovým souborem Nitka Písek, který nastudoval autorské pohádky Namydlený čert a Strašidelný mlýn, Spolkem třeboňského loutkového divadla, jež sehraje tradiční pohádku O princezně solimanské, Hasičským loutkářským souborem z Borovan, který v sobotu přijede s Kašpárkem v pekle, a Malou scénou Hořovice s Kocourem v botách. Mimo soutěž do Strakonic přijedou vedle profesionálního Divadla Matýsek z Nového Boru a Divadla Studna Hosín také Dřevěné divadlo a Divadlo Lampion.

K přehlídce vyhlásilo kulturní středisko výtvarnou soutěž pro děti do deseti let na téma Moje nejmilejší loutka, výsledky si mohou návštěvníci prohlédnout ve foyer domu kultury. V sále U Kata začala další tradiční výstava spojená s přehlídkou, tentokrát ji pořádají místní loutkáři a je věnovaná historii a současnosti amatérského loutkového divadla ve městě.

Od roku 1961 divadlo působilo v malém sále Domu kultury, v roce 2010 se kvůli technickým problémům musel soubor stěhovat do zrekonstruovaného sálu U Mravenčí skály. Pro tuto divadelní sezonu soubor připravil 13 představení. Hlavní repertoár tvoří marionetové hry.

Cílem strakonické přehlídky je zachování loutkářské tradice v rodném městě Josefa Skupy. Přehlídku každoročně navštíví na 1600 diváků.

Jaroslava Mikešová dr