Poprvé novoroční koncerty slavného díla německého skladatele a hudebního pedagoga Carla Orffa organizovala letos v lednu. Je pravděpodobné, že příští rok projekt už nezopakuje. Na vině je malý zájem diváků. Původně pořadatelka plánovala čtyři koncerty ve dvou dnech, dva v Praze a dva v Ostravě. "Už před časem jsem ale musela odpolední koncerty zrušit. Pro českého diváka Carmina asi není tak zajímavá," uvedla.

Přesto věří, že dvě představení uvidí na 6000 diváků. "Nové nastudování geniální hudby, pyrotechnická show spolu s okázalou výpravou umocní emocionální zážitek z tohoto díla," doplnila Filipová.

Na pódiu se podle ní objeví prověření zahraniční sólisté operní scény, jako sopranistka Luisa Albrechtová, tenorista Rupert Enticknap a barytonista Steven Scheschareg. Doprovodí je Severočeská filharmonie Teplice pod taktovkou dirigenta Norberta Baxy, Český filharmonický sbor Brno a známé dětské sbory Pueri Gaudentes pro pražský a Dětský sbor Brno pro ostravský koncert.

Německý skladatel expresivní hudby a pedagog Carl Orff se narodil v roce 1895 v Mnichově, kde v roce 1982 i zemřel. Jeho největším dílem byla právě skladba Carmina Burana. Svou výjimečnou působivostí si podmanila publikum hned po premiéře v roce 1937. Jejím obsahem jsou zhudebněné texty potulných středověkých hudebníků a básníků, které byly nalezeny v klášteře Buranum. Odtud pochází název těchto textů i celé skladby.

Původní texty jsou psány v různých jazycích. Objevuje se staroněmčina, latina či italština. Orff si pro svoji skladbu vybral pouze některé z více než dvou set původních textů. Jeho dílo bylo často využíváno jako scénická či filmová hudba.