"V současné době se tak soudní řízení nachází ve fázi, kdy po téměř třech letech od jeho zahájení byly pouze předneseny úvodní řeči stran sporu, pročež je předčasné jej jakýmkoliv způsobem hodnotit," uvedla mluvčí. Dodala, že jednání naplánované na minulý pátek bylo odročeno z důvodu nepřítomnosti předsedkyně soudního senátu a bude až 17. května.

Soudní spor o reklamní plochy se táhne téměř tři roky. Podle DPP je smlouva nevýhodná. Podnik argumentuje posudkem, podle kterého by měl za pronájem ploch pro reklamní činnosti dostávat výrazně více než stávajících necelých 50 milionů Kč ročně. Na trhu by podle zástupců podniku bylo možné dosáhnout ceny i o 100 milionů vyšší. Podle šéfa Rencaru Pavla Slabého je smlouva platná a firma platí dopravnímu podniku více, než uvádí DPP.

Dopravní podnik se pokouší smlouvu s firmou obejít a alespoň některé plochy pronajmout konkurenci. To se podařilo v případě 60 tramvají, kde ve vypsaném tendru vyhrála skupina BigBoard, největší konkurent JCDecaux v oblasti venkovní reklamy. Rencar se sice výsledku tendru bránil soudně, ale nakonec neuspěl. Podobně DPP postupoval i v případě ploch na 300 autobusech, které rovněž pronajal BigBoardu, respektive pod něj spadající firmě Czech Outdoor.

Společnost Rencar vznikla v roce 1990 jako dceřiná společnost dopravního podniku. Od roku 2001 je jejím majoritním akcionářem Europlakat, který je součástí mezinárodní skupiny JCDecaux. DPP je ve firmě stále menšinovým podílníkem, podle webu dopravního podniku v ní vlastní 28 procent akcií.