Feruz, vlastním jménem Chudoberdy Nurmatov, by měl být podle televize NTV v Uzbekistánu souzen za údajné verbování do extremistických organizací a hrozí mu smrt. Rozhodnutí o vyhoštění ruské úřady zdůvodnily tím, že novinář porušil pravidla pro pobyt v Rusku. To jeho advokáti popírají.

Feruz už tři roky v Rusku neúspěšně žádá o poskytnutí statusu uprchlíka, napsala Novaja gazeta. Jeho matka i sourozenci jsou občany Ruské federace. Zadržen byl v úterý, po zatčení se podle ruského listu pokusil o sebevraždu.

Muratov v otevřeném dopisu Putinovi napsal, že případné Feruzovo vyhoštění může skončit tragédií, za níž by neslo odpovědnost Rusko. Rada pro lidská práva v dnešním prohlášení konstatovala, že vyhoštění by odporovalo evropské konvenci o ochraně lidských práv, protože členové Feruzovy rodiny jsou ruští občané.

Prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov dnes označil Feruzův případ za složitý. "Řada faktorů nám brání v tom, abychom zavírali oči před řadou prohřešků, které se staly," konstatoval mluvčí v narážce na údajné porušování pobytových pravidel. Zda se Kreml bude v případu angažovat, Peskov neuvedl.

Uzbekistán podle ruského i západního tisku ovládá jeden z nejtvrdších režimů v postsovětském prostoru. V nejlidnatější středoasijské zemi fakticky neexistují nezávislé soudy ani svobodná média. Nový prezident Šavkat Mirzijojev, který se dostal k moci po loňském úmrtí diktátora Islama Karimova, se podle analytiků zbavuje svých politických soků a navzdory některým známkám uvolnění upevňuje svou neomezenou moc.