Organizátorem trestné činnosti byl podle kriminalistů osmadvacetiletý, několikrát soudně trestaný muž, který se skrýval v zahraničí. Policie ho loni v březnu začala stíhat jako uprchlého. Ve spolupráci s Interpolem a s tzv. lovci lebek z policejního prezidia zahájila rozsáhlou mezinárodní akci, která v říjnu skončila vypátráním hledaného muže v Hondurasu.

Společně s ním stíhají policisté třiadvacetiletého doposud bezúhonného muže, který podle nich trestnou činnost přímo prováděl a kterého v březnu zadrželi v Třinci. Údajně od konce loňského ledna hrozil tím, že ve vlacích RegioJetu je nástražný výbušný systém. Zároveň prý prostřednictvím sociálních sítí a e-mailu kontaktoval přímo majitele firmy Radima Jančuru a požadoval po něm vyplacení částky v řádu několika desítek tisíc eur.

"Své výhrůžky měl podle našich závěrů stupňovat tím, že pokud jeho podmínka nebude splněna, dojde k dalším oznámením o uložení nástražného výbušného systému. Tímto způsobem mohlo dojít i k faktické likvidaci podnikání poškozeného," uvedl Ibehej.

Majitel RegioJetu Jančura ocenil práci policistů na případu. "Určitě doporučuji všem, kdo by se nedej bože ocitli v obdobné situaci, aby se s důvěrou obrátili na policii a poskytli jí maximální součinnost. Její postup byl maximálně efektivní a rychle vedl k ukončení trestné činnosti," napsal v prohlášení, které ČTK poskytl mluvčí dopravní společnosti Aleš Ondrůj.

Trestní řízení s oběma obviněnými muži dozoruje Městské státní zastupitelství v Brně.