Obžalovaný dnes u soudu odmítl vypovídat. Ve své dřívější výpovědi obžalobu odmítl. Tvrdí, že je nevinný, že nikoho nepodvedl.

"Nejsem si vědom, že bych prováděl nějakou trestnou činnost. Nikdy jsem nesliboval zajištění práce," tvrdí. Bránil se tím, že pouze přeposílal za poplatek nabídku práce z domova, kterou nabízela slovenská agentura Fox.

Obžaloba je ale jiného názoru. Podle státní zástupkyně Brigity Bilíkové Vinček peníze od klientů vylákal za příslib práce z domu. Měli plnit obálky, navlékat korálky či montovat kuličková pera. Přitom ale věděl, že žádnou takovou práci nezprostředkuje. "Zneužil špatné možnosti najít pracovní uplatnění některých osob," uvedla žalobkyně.

Během sedmi let Vinček nebo firma, kterou vlastnil podvedli 19.360 lidí, od kterých obžalovaný vylákal víc než šest milionů korun. Lidem sliboval měsíční příjem okolo 30.000 korun a informace posílal za poplatek 660 korun. V zásilce byl ale jen seznam možných prací z domova, které nabízela slovenská firma Fox. Případný zájemce jí musel zaplatit další poplatek, ani potom ale nezískal práci, jen bezcenné obecné informace, jak pracovat z domu.

Policisté Vinčeka obvinili letos v lednu. S ohledem na množství podvedených to byl pro kriminalisty mimořádný případ. Kvůli výslechům všech poškozených museli vytvořit speciální call centrum. Dvě desítky policistů čtyři měsíce obvolávaly případné podvedené.

"K tomuto ojedinělému postupu jsme přistoupili po dohodě se státním zástupcem právě při řešení otázky jak vyslechnout tolik lidí," uvedl ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel. Kriminalisté využili hlavně toho, že při zadržení podezřelého našli telefonní čísla na všechny podvedené zájemce.

Policisté v telefonním centru pracovali na dvě směny od loňského června do září. Obvolávali podvedené, kteří tak vypovídali po telefonu. Podle Kužela moravskoslezská policie tento model využila jako první v republice.