"Bezprostřední ohrožení, které ospravedlňuje výjimečný stav, nezmizelo. Trvá hrozba terorismu a riziko atentátů. Francie se v zahraničí stále zapojuje do vojenských operací, při kterých se útočí na základny, odkud se připravují teroristické operace (v Evropě)," uvedla ve středu v prohlášení Státní rada, obdoba ústavního soudu.

Ochránci lidských práv vidí v podmínkách výjimečného stavu ohrožení demokracie a v reakci na verdikt Státní rady svolali na sobotu do Paříže demonstraci. Vzhledem k tomu, že teroristická hrozba ve Francii přetrvává, hrozí podle nich "trvalé" uplatňování výjimečného stavu. Podobné obavy sdělilo v pondělí prezidentovi Françoisi Hollandeovi i vedení Rady Evropy, k níž patří Evropský soud pro lidská práva.

Na základě výjimečného stavu ve Francii může kupříkladu policie i bez soudního povolení provádět ve dne i v noci razie či zabavovat i legálně pořízené zbraně. Úřady mohou dále nařizovat domácí vězení a zakazovat radikální organizace, mazat webové stránky nebo rušit veřejná shromáždění. V ulicích francouzských měst také hlídkují vedle policistů i silně ozbrojení vojáci.

Vládní návrh na prodloužení výjimečného stavu projedná 9. února horní komora parlamentu a 16. února i komora dolní. Všeobecně se očekává, že návrh zákonodárci schválí. Větší diskuse ale nejspíš bude kolem připravovaného návrhu ústavních změn, které mají kromě jiného usnadnit vyhlašování výjimečného stavu a zbavovat státního občanství pachatele teroristických činů.