V poslední době je to druhý případ dotačních podvodů u soudu v Ostravě. Manželé Romana a Lukáš Šimkovi za neoprávněné vylákání zemědělských dotací na pozemky ve výši téměř 320.000 korun dostali před časem podmíněné tresty.
Polský zemědělec žije v Chuchelné na Opavsku. Obdělává pozemky v nedaleké obci Píšť. Své příjmy si podle obžaloby od roku 2007 do roku 2012 zvyšoval neoprávněným čerpáním dotací na obhospodařovanou zemědělskou plochu. Padělal podpisy na fiktivních nájemních smlouvách. Podle nich na pozemcích hospodařil. Skuteční majitelé ale o tom neměli ponětí. Podle obžaloby například lživě tvrdil, že hospodaří na pozemcích patřících obecnímu úřadu v Píšti či Státnímu pozemkovému fondu.
Na vše se přišlo náhodou. "Jeden z majitelů se snažil zjistit informace k čerpání evropských zemědělských dotací. Při tom zjistil, že na jeho pozemek jsou už dotace čerpány," uvedla státní zástupkyně Brigita Bilíková. Himela nejprve u soudu tvrdil, že jen neznal české zákony a netušil, že se dopouští něčeho nezákonného. Později připustil, že smlouvy padělal. "Všechno jsem to dělal já. Jen já, nikdo mi nepomáhal," řekl.
Souzen je za dotační podvod a poškozování finančních zájmů Evropských společenství. I podle Bilíkové je pravděpodobné, že soud udělí podmíněný trest.
Podle ministerstva zemědělství je chybovost při zneužívání dotací v ČR velice malá. "Pokud jde o nějaké zneužívání dotací, tak si myslím, že ze všech operačních programů je ten podíl v zemědělství nejnižší," řekl dnes na dotaz ČTK ministr zemědělství Jurečka. Zemědělci podle něj spíše vedou spory se státem v případech, kdy si myslí, že mají na nějakou dotaci nárok a ministerstvo ji jim nepřidělí.
Podobně se vyjádřila i mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu Vladimíra Nováková. "Vzhledem k celkovému počtu žádostí o dotace jsou případy podobné této kauze, případně případu Šimkových, ojedinělé a jejich počet je velmi malý," uvedla.