Sedmapadesátiletý Cherno Njie a šestačtyřicetiletý Papa Faal by se měli ještě dnes objevit u federálních soudů ve městech Baltimore a Minneapolis. Byli obviněni ze spiknutí proti přátelskému národu a ze spiknutí za účelem získat střelné zbraně pro další násilnou činnost, uvedlo americké ministerstvo.

"Spojené státy taková spiknutí ostře odsuzují. Jde o vážné zločiny a Spojené státy jsou odhodlány učinit je (obviněné muže) plně zodpovědnými za jejich činy," uvedl ministr spravedlnosti Eric Holder.

Cherno Njie je texaský podnikatel gambijského původu, který žil v Austinu. Údajně měl v plánu stát se vůdcem Gambie, pokud by byl převrat úspěšný. Faal bydlel v Minnesotě a měl americké i gambijské občanství. Oba dva muži údajně odcestovali do Gambie, aby se tam podíleli na nepokojích. Před cestou ještě Faal zakoupil několik poloautomatických pušek, které byly do Gambie dopraveny. Po potlačeném převratu se oba muži vrátili do USA a nyní jsou drženi ve vazbě.

V Gambii byly po neúspěšném pokusu o převrat zadrženy desítky civilistů i vojáků. Prezident Yahya Jammeh z puče obvinil neznámou "teroristickou skupinu" podporovanou cizímu mocnostmi.

Sám Yahya Jammeh se v západoafrické přímořské Gambii dostal k moci po státním převratu v roce 1994.