Cvičné podzvukové letadlo bude využívané především pro trénink armádních pilotů. Dosahuje rychlosti 750 kilometrů za hodinu.

Jeho sériová výroba má začít v roce 2020, Aero Vodochody už má objednávku na čtyři desítky strojů, o dalších jedná. Pro několik chystaných kontraktů začíná banka připravovat nabídky. "Vnímáme, že zájem je velký, protože je tam vidět, že opravdu z minulosti je velmi pozitivní reference na tu předchozí generaci letadla," uvedl Výborný.

Role exportní banky u tohoto projektu je podle něj ve dvou hlavních aspektech. "Jeden je to, že to je oblast letectví, která obecně nemá takovou podporu ze strany komerčních bank, a druhý, že úvěrování výzkumu a vývoje je jedna z nejrizikovějších součástí klasického korporátního úvěrování, takže je tam řádově větší prostor pro angažování státní instituce než u jiných typů úvěrů," dodal Výborný.

Nejtěžší na tomto projektu je podle něj samotné rozhodnutí pro zapojení a přijetí rizika, že projekt nemusí být úspěšný. V průběhu spolupráce ale podle něj zádrhele nenastaly.

Aero Vodochody očekává, že světová poptávka po cvičných letounech dosáhne v příštích deseti až 15 letech až 3000 strojů.