Pro personální změny ve vedení společnosti se v minulosti vyslovil ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Současnému managementu vyčítá pomalou liberalizaci provozu na železnici. Dnes uvedl, že cílem personálních změn je posílit České dráhy a připravit je na otevírání trhu. "Souhlasím s názorem dozorčí rady ČD, že představenstvo je třeba doplnit o osoby s novými znalostmi a kompetencemi. Rozhodnutí ponechat ve vedení ČD Ing. Krtka chápu jako potřebu zachovat kontinuitu a stabilitu vedení," uvedl v tiskové zprávě.

Podle předsedy dozorčí rady Petra Moose z analýzy současného stavu podniku vyplynulo, že státní dopravce zaostává v procesu liberalizace za konkurencí, která díky tomu získává čím dál větší výhodu. "Věřím, že impulzem, který jsme dnes dali, jsme proces liberalizace rozhýbali, aby České dráhy byly úspěšným konkurentem na dopravním trhu," řekl.

Odborům se naopak změny nelíbí. Místopředseda Odborového sdružení železničářů a jeden z členů rady Vladislav Vokoun ČTK řekl, že ani dnešní jednání nepřesvědčilo odbory o nutnosti změn. Podle něj navíc není pro změny vhodný čas, protože podnik řeší nové smlouvy o regionální dopravě. Všichni tři zástupci odborů v radě proto hlasovali proti změnám.

Kupec (59) dosud v ČD zodpovídal za úsek techniky, servisu a majetku. Tuto část bude alespoň prozatím řídit i nadále. Absolvent strojní fakulty ČVUT byl v minulosti šéfem ČKD Slaný a byl manažerem ve firmách Škoda Machine Tool a ČKD Vagonka. Před zvolením do představenstva v prosinci 2016 pracoval jako vrchní přednosta pražského depa. Místopředsedou představenstva bude dosavadní šéf firmy Krtek (48). Moos tento krok vysvětlil snahou o zachování kontinuity v chodu firmy.

Změny jsou účinné k dnešnímu dni, uvedl Joklík. Doplnění představenstva drah dvěma členy bude podle něj provedeno "na základě výběrového řízení dle potřeb posílení kompetencí ve vybraných úsecích". Noví členové představenstva by měli být známi v listopadu. Soutěže se budou moci zúčastnit i dnes odvolaní členové.

Moos k tomu podotkl, že noví členové by neměli pocházet z politického prostředí. Bělčík a Urban byli do představenstva drah nominováni sociální demokracií za vlády Bohuslava Sobotky, uvedl na dotaz ČTK dopravní expert ČSSD Jan Birke.

Část dozorčí rady ČD v červenci odvolal Řídící výbor ČD a Ťok tehdy mezi hlavní cíle nově složené rady zařadil vypsání výběrového řízení na nový management podniku. Obměněná rada na prvním zasedání v srpnu zvolila do svého čela Petra Moose.

Skupina Českých drah zaměstnává zhruba 23.400 lidí. Firmě v prvním pololetí klesl zisk na 262 milionů korun, což je meziročně o 275 milionů méně. Tržby skupiny se ale meziročně zvýšily zhruba o 618 milionů na 17,35 miliardy korun.