"Máme zhruba stoprocentní převis zakázek a nejsme schopni plnit požadavky naších dlouholetých zákazníků," řekl Matoušek. Vedle 150 zaměstnanců je v podniku 14 agenturních pracovníků. Zaměstnat by dokázal další desítky lidí. "Situaci zvládáme jenom na základě nadstandardního nasazení našich pracovníků," uvedl. Obrat firmy vloni meziročně stoupl o desetinu na 330 milionů Kč.

Na nedostatek pracovníků si vzhledem k nízké nezaměstnanosti stěžují výrobci snad ze všech oborů. "Nicméně ve slévárenství je situace o to kritičtější, že chybí škola na úrovni učiliště nebo střední školy, která by generovala absolventy s praxí," uvedl jednatel. Nedostatek kvalifikovaných sil podle Matouška, který je členem představenstva Svazu sléváren ČR, ohrožuje budoucnost tuzemského slévárenství. Nový učební obor Hutník - slévač začala nedávno nabízet zemědělsko-technická škola v Bystřici nad Pernštejnem v sousedství Štěpánova.

Štěpánovské železárny vyrábí převážně z šedé a tvárné litiny odlitky vážící od 50 kilogramů do 3,5 tuny. "Naše nejčastější výrobky jsou kostry elektromotorů a převodovek," řekl jednatel. Podnik se specializuje na složitější odlitky, které se dělají po kusech nebo v malých sériích. Jde převážně o ruční výrobu se závěrečnými povrchovými úpravami na CNC obráběcích strojích. Odběratelé železáren jsou hlavně v oblasti energetiky, jejich strategickým partnerem je přes 20 let firma Siemens.

Čtyřiatřicetiletý David Matoušek je pravnukem Jana Matouška, který železárny koupil v roce 1939 a až do znárodnění v roce 1948 v nich vyráběl kamna vlastní značky Maják. Později se závod přeorientoval na kostry elektromotorů. Rodina ho dostala zpátky v roce 1993. Uskutečněné investice od té doby v součtu převýšily 600 milionů Kč. Na další projekt za 100 milionů Kč zaměřený na snížení emisí ve výrobě se podnik uchází o dotaci.