Po uvolnění kurzu koruna rychle posílila až do blízkosti 26,50 Kč/EUR. "V dalších týdnech ale naopak oslabovala, když část spekulantů vybírala zisky a zároveň na trhu panovala nejistota z výsledku francouzských voleb. Nejslabší byla koruna 27. dubna, kdy byl kurz zpět na 27,06 Kč/EUR," řekl ČTK analytik Komerční banky Marek Dřímal.
Od té doby koruna průběžně posiluje k 26,10 Kč za euro, doplnil analytik ČSOB Petr Dufek. Tuto hranici už podle něj několikrát prolomila. Proti euru byla koruna nejsilnější v pondělí dopoledne, kdy byl kurz na mezibankovním trhu podle údajů KB 26,09 Kč/EUR, dodal Dřímal.
Od začátku května koruna posiluje díky dobré kondici české ekonomiky a především očekávanému růstu sazeb ČNB. Tím by se zvýšila atraktivita české měny pro investory, což láká i krátkodobé spekulanty. V příštích měsících tak očekávají ekonomové další mírné posilování koruny, bude však podle nich obtížné prolomit 26 korun za euro. K tomu asi bude potřeba jasný signál o dalším růstu sazeb ČNB, podotkl Dřímal.
Na výkyvech koruny se podepisuje i takzvaný velmi mělký trh, kdy i relativně nízký počet transakcí způsobí znatelné oslabení koruny, upozornil analytik Raiffeisenbank Milan Frydych. Korunu minulý týden kurz podle něj výrazně ovlivnila rétorika guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka, který sdělil, že nevidí žádný důvod k oddálení zvýšení úrokových sazeb za období, které předpokládá současná prognóza centrální banky. Od této tiskové konference koruna k dnešnímu dni posílila zhruba o 0,7 procenta, podotkl.
Analytici Komerční banky ve svém výhledu předpokládají další oslabování dolaru na světových trzích, čímž by měl zlevňovat i vůči koruně. Na konci září by měla americká měna stát 22,50 korun a na konci roku 22,35 Kč, odhadl Dřímal.