"Velmi nízká úroveň inflace bude příznačná pro zbytek letošního roku a minimálně po několik úvodních měsíců roku 2015. V listopadu dosáhne v meziročním vyjádření úrovně 0,6 procenta, nepatrně nižší než v říjnu," uvedl hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda.

Hlavní ekonom ING Jakub Seidler upozornil, že domácí inflace čelí dvěma protichůdným tendencím. Na jedné straně se začínají projevovat domácí inflační tlaky z titulu růstu domácí ekonomické aktivity, na straně druhé přicházejí antiinflační tlaky ze zahraničí, zejména eurozóny, kde je růst cen velmi utlumený a má stále klesající tendenci.

V listopadu spotřebitelské ceny klesly meziměsíčně podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka o 0,2 procenta, přičemž klesly zejména ceny pohonných hmot. Tradičně nižší bývají v listopadu ceny rekreací," uvedl. Meziroční by tak inflace podle něj měla klesnout o desetinu procentního bodu na 0,6 procenta. "Nízká inflace je hlavním důvodem, proč ČNB ještě dlouho, minimálně celý příští rok, setrvá u intervenčního režimu a nulových úrokových sazeb," dodal.

"V listopadu pravděpodobně uvidíme pokles spotřebitelských cen o 0,2 procenta a mírné zpomalení meziroční míry inflace na 0,6 procenta. Prosincová míra inflace pak pravděpodobně zamíří ještě trochu níž," uvedl rovněž analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Inflace přitom zůstane podle analytika Komerční banky Jiřího Škopa nízká v letošním i v příštím roce, což je pozitivní zpráva pro domácnosti a jejich spotřebu. "V dalších měsících lze očekávat další pokles meziroční inflace směrem k nulové úrovni," dodal.

"Příští rok by inflace již měla být nad hranicí jednoho procenta, protože odezní vliv poklesu cen energií," uvedl analytik Home Credit Michal Kozub.