Toto období je spojeno s přílivem nakupujících z pevninské Číny a pro místní obchodníky je období od 1. do 7. října podle některých srovnatelné s tím, čím je pro západní obchodníky období předvánoční. Čínští turisté se na celkovém počtu návštěvníků Hongkongu podílejí až dvěma třetinami a podle odhadů společnosti Kepler Cheuvreux mají na maloobchodních tržbách Hongkongu podíl 75 procent.

Čína ale kvůli protestům pozastavila vydávání nových povolení pro cesty do Hongkongu. Čínský úřad pro turistiku pak v pondělí cestovním kancelářím sdělil, aby až do odvolání zrušily organizování turistických cest do Hongkongu. Rozhodnutí se netýká cest, které již byly prodané, i tak jsou zde však obavy z dopadu rozhodnutí na místní podnikatele.

Hongkongští obchodníci, kteří mají své obchody blízko míst protestů, už je kvůli nepokojům zavřeli. Negativní dopady cítí i některé restaurace a bary, které zavírají dříve.

"Prodej luxusního zboží, kosmetických produktů a spotřební zboží dlouhodobé spotřeby to určitě tvrdě zasáhne," upozornil ekonom banky ANZ Reymond Yeung. Supermarkety a obchody se smíšeným zbožím by se však měly udržet a podporou pro maloobchodní tržby bude i zahájení prodeje nového chytrého telefonu. Podle Yeunga tak nelze říct, že by domácí spotřeba kolabovala.

Během zlatého týdne přicestují obvykle do Hongkongu stovky tisíc Číňanů. Organizované turistické skupiny mají na tomto počtu podíl zhruba deset procent. Zájemci míří hlavně do místních obchodů s luxusním zbožím. Podle odhadů společnosti Bernstein Research má Hongkong na celosvětových tržbách z prodeje luxusního zboží podíl čtyři procenta.

Cestovní ruch se na hrubém domácím produktu Hongkongu v roce 2012 podílel zhruba 3,9 procenta a jeho hodnota se odhaduje na 38 miliard USD (834,1 miliardy Kč). Varování před cestami do Hongkongu pro své občany kvůli protestům vydaly i Spojené státy, Británie, Kanada, Francie, Itálie, Německo a Austrálie.